REZI
Rezi község Keszthelytol és Hévíztol egyaránt 8 km távolságra fekszik. A település az erdovel borított Keszthelyi-hegység, valamint a szolovel telepített dombok völgyében a Meleg-hegy, Púpos-hegy, Kümell és Almásteto által körülölelt völgyben, a Balatonfelvidéki Nemzeti Park határán terül el.
1100 lakosú település. A község neve feltehetően "rez" régi szláv szóból származik, mely egy hegygerinc legmagasabb részét, csúcsot illetve fennsíkot jelentett. A község határából kerültek elő régészeti leletek, melyek bizonyítják az őskori és a bronzkori megtelepülést. Ebben a korban feltehetően már a vár helyén is állt már egy földvár, amelyre a várrom előtt húzódó bronzkor végi-vaskor eleji földsáncok utalnak.
A nagy kiterjedésu erdo kiváló vadászterület. Ugyanakkor kellemes kikapcsolódást nyújt a pihenésre vágyóknak, a természetkedveloknek. Hosszabb erdei túrával (a falutól 6 km) érheto el a XIII. században épült vár maradványa. Itt van a körzet legmagasabb pontja.
További nevezetessége a településnek a Sikalikja-barlang, a nádfödeles, kétszáz éve csárdaként használt Gyöngyösi betyár-csárda épülete, amely a bakonyi betyárok egykori kedvenc helye volt, a gótikus eredetű római katolikus templom, a klasszicista Szent Donát kápolna barokk szobrokkal.
A szőlőművelésnek évszázados hagyományai vannak. A község hegyközsége már 1725-ben önálló pecséttel rendelkezett. Hegyközség és bortermelők szövetkezete működik jelenleg is a településen Az itt termett bor minoségét meghatározza, hogy e terület a Balaton-felvidékhez tartozik. A táj jellegzetessége a rizling szolo.
Ideális terep gyalog, vagy lovas túrákhoz. Az egész napos zajos Balaton part után jól esik az éjszakai csend, a friss, tiszta erdei levego a borozgatás, a hűvös hegyi pincékben.
Különleges program a szeptember közepétol október végéig tartó szüret. Hasonló a novembertol februárig tartó disznótor szezonja. Az utóbbi években a falut megmozgató két nagy ünnep alakult ki. Hagyományossá vált a május elso hétvégéjén megrendezett vártúra", és októberben a szüreti mulatság. |