OEC küldetés 2002

Általános bemutatás

A DE OEC története

Iskolateremtő Professzorok

DE Orvos- és Egészségtudományi Centrum



Látogatottság: 6996
Térkép:

Jogelôdök

ÁLTALÁNOS ORVOSTUDOMÁNYI KAR

Az 1912-ben aláírt királyi dekrétummal alapított Debreceni Tudományegyetem Orvosi Karát 1918-ban hozták létre, mely működését 1921 novemberében kezdte meg. A Debreceni Orvostudományi Egyetemen az általános orvosképzés mellett 1977-ben létrejött a Fogorvosi Szak, 1995-tôl a molekuláris biológusképzés és 1996-tól az akkori Kossuth Lajos Tudományegyetemmel közös oktatásban indították a gyógyszerészképzést. 1991-ben alakult meg nyíregyházi központtal, gyulai és debreceni tagozattal az Egészségügyi Fôiskola, amelyet 1996-tól Fôiskolai Karrá minôsítettek. 1988 óta folyik az egyetemen angol nyelvű általános orvosképzés. 1996-ban alakult meg a Népegészségügyi Iskola, melynek feladata a posztgraduális képzés biztosítása másoddiplomát adó szakképzés, illetve tanfolyam jellegű speciális továbbképzés formájában. 1999-tôl a régió szakorvosképzésének és továbbképzésének elismert központjává vált. 2001-tôl két újköltségtérítéses felsôfokú szakirányú képzést indítottunk, az egészségügyi szakmenedzserés a klinikai mentálhigiéniai felnôtt és gyermek szakpszichológus képzést.

FOGORVOSTUDOMÁNYI INTÉZET

A Tisza István Tudományegyetem Orvosi Karán 1935-ben hozták létre a Sebészeti Klinikán belül a Stomatológiai Klinikát. Öt évvel késôbb alakult meg az önálló Stomatológiai Klinika. Az elsô évfolyam a neves elôdök munkájának eredményeként az 1976/77-es tanévben kezdte meg tanulmányait a DOTE Fogorvostudományi Szakán. 1981-ben került átadásra az új épület, mely az ország második, eredetileg is a fogorvosképzés céljára készült létesítménye. A posztgraduális képzés keretein belül egyetemünkön a fogászat területén szakorvosi képesítést szerzett oktatók száma meghaladja a hetvenet. E mellett további, több mint huszonöt szakorvosjelölt részesült részképzésben. 1996-ban a Magyar Akkreditációs Bizottság a Debreceni Orvostudományi Egyetem Fogorvostudományi Szakát kiválóra minôsítette.

GYÓGYSZERÉSZTUDOMÁNYI INTÉZET

A Debreceni Egyetem megalapításáról szóló okiratot 1912-ben fogadták el, és 1918-ban az Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kara megkezdte működését. Közel nyolcvan évvel késôbb az Országos Akkreditációs Bizottság és a Felsôoktatási Tudományos Tanács jóváhagyása alapján, 1996 szeptemberében megkezdôdött a gyógyszerészképzés Debrecenben, a Debreceni Orvostudományi Egyetem és a Kossuth Lajos Tudományegyetem közösen folytatott oktatási tevékenysége keretén belül. A jelenleg működô Debreceni Egyetemnek több mint 10 ezer hallgatója van melyekbôl 200–210 fô a Gyógyszerészeti Intézet hallgatója. A Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Intézete hat tanszékbôl áll melyek a következôk:
Gyógyszerhatástan
Biofarmácia
Klinikai Farmakológia
Gyógyszertechnológia
Gyógyszerészi mia, és a Gyógyszerügyi Szervezés
A gyógyszerészképzés területén nagyon szoros együttműködés valósul meg a Gyógyszerésztudományi Intézet, az Általános Orvostudományi Kar, valamint a Természettudományi Kar tanszékei között.

NÉPEGÉSZSÉGÜGYI ISKOLA

A magyar kormány világbanki hitel segítségével az egészségügy átszervezését elôsegítô programot indított, melynek részeként a Debreceni Orvostudományi Egyetem szervezeti struktúráján belül, Magyarországon elsôként, Népegészségügyi Iskola jött létre. Az Iskola a posztgraduális népegészségügyi szakemberképzést 1996 szeptemberében indította el, s 2000. Január 1-jétôl a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának rektorközvetlen, részleges kari jogosítványokkal rendelkezô intézeteként működik.

EGÉSZSÉGÜGYI FŐISKOLAI KAR

A fôiskola 1999. december 31-jéig a Debreceni Orvostudományi Egyetem Kara volt. 2000. Január 1-jétôl a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának fôiskola karaként működik.