Történetünk



Katona József Gimnázium és Számítástechnikai Szakközépiskola
töténete

Gimnáziumunk a város életében századokon át nagy szerepet játszó Református Kollégium jogutódjaként jött létre.
Az 1948. évi XXXIII. sz. törvénycikk és kormányrendelet azonban állami tulajdonba helyezte át az iskolát, és így református gimnáziumi jellege megszűnt. Az új iskola neve Károli Gáspár Állami Gimnázium lett.
1949. szeptemberétől összevonták a szintén államosított Piarista Gimnáziummal, amely az államosításkor a Katona József nevet vette fel. 1950-ben azonban a kegyesrendiek visszakapták az iskolájukat, így a mi gimnáziumunk önállósult, és az Újkollégiumba költözött át a piaristák épületéből. Innen 1954-ben az Országos Tanítói Árvaház épületébe helyezték át, és ott működött 1957 szeptemberéig. Ettől az időponttól dolgozik gimnáziumunk a mostani szecessziós, patinás épületben, amely eredetileg az állami főreáliskola számára készült.

Leánytanulók 1954 óta vannak az iskolában; előbb csak orosz, majd az ének-zene tagozatra vettek fel lányokat, és csak az 1963-64. tanévtől vezették be a koedukációt.

Az orosz tagozat 1952-től működött (1992-ig); 1958-tól pedig ének-zene tagozatot is indítottunk (1967-ig).
Az 1950-51. tanévtől útjára indult iskolánk reál tagozata.
Az 1958-59-es tanévtől indult be az iskolában a gyakorlati oktatás, amelynek keretében erdészet, kertészet, elektroműszerész, esztergályos, autószerelő, rádióműszerész, kőműves, szőnyegszövő, kárpitos és könyvkötő szakmát választhattak a tanulók. Ez a képzési forma a 60-as évek második feléig működött.

1964-ben indult az angol, 1968-ban a matematika-fizika tagozat, ez a sok szép sikert és eredményt hozó képzési forma 1998-ig működött, akkor beiskolázási nehézségek miatt megszűnt.
1972-től iskolánk is részt vett a fakultatív tantárgyválasztásos oktatás kísérletében, így ettől az időponttól él a gimnáziumban ez az oktatási forma, amely egy időre kiszorította a tagozatos osztályokat. Ugyanakkor gyakorlati oktatást vezettünk be gyors- és gépírásból, műszaki rajzból és könyvtárosi ismeretekből. 1979-ben speciális német tagozat indulhatott gimnáziumunkban, mely ma is működik. Ettől az évtől kezdve tanítják az angolt emelt szintű haladó formában, később a kezdő angolosok számára is megindult az emelt szintű képzés.

1988 szeptemberében vezettük be az egyedi tanterv alapján működő biológia – kémia (2002-2005 között szünetelt), és ugyanekkor indult a két tanítási nyelvű oktatás is magyar - angol nyelven. Azóta angol anyanyelvű tanárok is tanítanak iskolánkban.
A szerkezetváltó iskolák sorába 1992-ben léptünk be; két tanulócsoportban elkezdődött a hat évfolyamos oktatás.
Az 1983-ban befejeződött felújítás után iskolánk húsz osztály működtetésére vált alkalmassá. Azonban 1994-95-ben már huszonhárom osztály tanult az épületben.

Az 1996-97-es tanévben érettségizett diákok számára 13. évfolyamos számítástechnikai szoftver üzemeltető szakképző osztályt indítottunk. Az intézmény neve azóta Katona József Gimnázium és Számítástechnikai Szakközépiskola.
A 2001-2002-es tanévben gimnáziumunk a Táncsics Mihály Kollégiummal együtt bekapcsolódott az Arany János Tehetséggondozó Programba. Jelenleg két ilyen osztályban tanulnak a vidéki tehetséges gyerekek. A program az Oktatási Minisztérium támogatásával működik és a diákok számára öt éves gimnáziumi képzést jelent.
Jelenlegi struktúránkban tehát 6 x 2 osztály a hat évfolyamos, 4 x 0,5 osztály a magyar-angol két tanítási nyelvű, 4 x 0,5 osztály az emelt szintű német, 4 x 0,5 osztály a biológia-kémia tagozat, 2 osztály az AJTP, 1 tanulócsoport a 13. évfolyamos OKJ-szakképzés és 4 x 0,5 osztály az általános tantervű képzésünkben vesz részt. Összesen 719 tanulója és 54 főállású tanára van jelenleg iskolánknak
Az iskola történetének rövid leírásából is láthatjuk, hogy a kezdeti nehézségek és gyakori költözések után már 50. éve állandó környezetben, de folyamatos szakmai megújulásokkal folyik a színvonalas nevelő – oktató munka az 59 éves alma materben.