Bemutatkozik a Közép-Dunántúli Régió

Turizmus

Gazdasági jellemzők

Mezőgazdaság

Kultúra

Sport

Infrastruktúra, egészségügy

Humán Erőforrás

Idegenforgalom

A régió informatikai és K+F szektora

Bemutatkozik a Közép-Dunántúli Régió | Turizmus | Gazdasági jellemzők | Mezőgazdaság | Kultúra | Sport | Infrastruktúra, egészségügy | Humán Erőforrás | Idegenforgalom | A régió informatikai és K+F szektora  

Turizmus

Közép-Dunántúl 
Közép-Dunántúl. A természeti és kulturális értékekben gazdag régióban leküzdhetetlennek tűnő hegyek, lankás dombok, vadakkal tele erdők, sekély vizű tavak, csodálatos borvidékek, alföldi jellegű tájak és királyi városok váltogatják egymást.

Kristálytiszta levegővel, különleges vadvilággal, összefüggő erdőrengeteggel, romantikus szurdokvölgyekkel, patakok végtelen csobogásával csalogat a Bakony. Sűrű erdeit ritka vadak és védett madarak ezrei népesítik be: láthatunk gímszarvasokat, őzeket, muflonokat, dámvadakat, fácánokat, vaddisznókat, sőt vadmacskákat is! Az ősbükkösben, patakvölgyekben, titokzatos barlangokban bővelkedő hegy mélyében eljuthatunk a régi bakonyi betyárok rejtekhelyére!

Vértes vonzerejét rendkívüli szépségének és pompás vadállományának köszönheti. Lebilincselő látványt nyújtanak a szirteken magasodó várromok, az erdők közt megvillanó tisztások. A tölgyesekkel teli erdőkben vaddisznók, őzek, szarvasok, muflonok, dámvadak, és rókák élnek egymás mellett. A vadakban gazdag terület távoli csöndjét itt-ott puskaropogás zaja töri meg: elérkezett a vadászat ideje! Tudta, hogy Vértes környéke már a 13-14. században is királyi vadászterület volt? Évről évre csodálatos trófeák, hatalmas agyarak kerülnek terítékre. Magyarországon a legnagyobb csigájú muflont itt az erdőkben, Gyarmatpusztán lőtték!

A természet igen bőkezűen bánt a régióval. A vadregényes hegyek, szőlőlugasokkal teli domboldalak mellett mesés környezetben fekvő tavakat találunk. A térség nagy kincse a bársonyos vizű Velencei-tó. A tó már a reneszánsz korban fénykorát élte, ékes bizonyítéka ennek, hogy nevét a Mátyás király udvarába érkező olasz telepesekről kapta. De nem feledkezhetünk meg a bájos tatai Cseke-tóról, valamint az Öreg-tóról sem, mely a tavat körülölelő malmoknak köszönheti egyedülálló varázsát.

Közép-Dunántúl kellemes kikapcsolódást ígér a lovaglás iránt érdeklődő vendégek számára. Csodálatos érzés ebben a történelmi környezetben belefeledkezni a lovaglás örömeibe: nyeregben ülve felfedezni az érintetlen természetet, vágtázás közben megismerni a gyönyörű tájat. Közép-Dunántúl büszke lehet lovas múltjára, hazai tenyésztésű lófajtáira, kiváló teljesítményű lovaira. Az eleganciát és kitűnő mozgást egyesítő Shagya arabot itt, Bábolnán tenyésztették ki. Nem is kell túl messzire mennünk, és a lovasvilág egyik meghatározó jelentőséggel bíró településéhez érkezünk. A közeli Kisbér ugyanis egy igazi világszenzáció, a világhírű kisbéri félvér szülőhelye. A település nevét viselő mén, Kisbér az 1876-os Epsom Derbyn és a francia Grand Prix-n is győzött!

A régió gazdag történelmi múltjáról királyi városok, régi várromok, főúri kastélyok, több száz esztendeje álló templomok árulkodnak. A vidék kisebb-nagyobb városai barátságos utcákkal, pezsgő kulturális élettel, ritka műemlékekkel, művészettörténeti különlegességekkel dicsekedhetnek. A környék majd minden településének nevéhez fűződik egy érdekes történet, történelmi emlék, vagy éppen egy ősidők óta álló vár.

Közép-Dunántúl történelmi várai dacolnak az idő múlásával. Barangolásunk során érdemes felkeresnünk a gótikus cseszneki várat, a sümegi várat, és a tatai várkastélyt! Zircen töltött óráinkat az apátságban megrendezésre kerülő, Kapitány Dénes orgonaművész előadásában hallgatható koncertsorozat; a gyönyörű arborétum és a híres kéttornyú barokk templom teszi felejthetetlenné. A királyi város, Székesfehérvár nevezetességei a pompás barokk és klasszicista épületek, a Középkori Romkert, valamint a város történelmi jelentőségét szimbolizáló országalma.

A térség egyik figyelemreméltó települése Tác. Itt található az ország legnagyobb régészeti parkja, a Gorsium-Herculia, melyben az ókori Alsó-Pannónia városában tehetünk múltbéli utazást. Körülöttünk római kori falak, kapuk, szentélyek.

Majk titokzatosságát a kamalduli remeteség remetelakjaiban élő, örökös némaságot fogadó, fehér ruhás barátoknak köszönheti.

Kirándulásunk nem lehet teljes a vidék művészetének megismerése nélkül. A kézzel festett herendi porcelánok mellett a csákvári fazekak és kerámiák is nagy népszerűségnek örvendenek.

Közép-Dunántúl maga a csend, az erő, a kultúra. Számtalan élmény, megannyi látnivaló gondoskodik róla, hogy a térség tisztelőjeként térjünk vissza egyszer.