A régió bemutatása

Turizmus

Gazdasági folyamatok

A régió bemutatása | Turizmus | Gazdasági folyamatok  

Turizmus

Észak-Magyarország - látnivalók
Észak-Magyarország. Látnivalókban, történelmi és kultúrtörténeti emlékekben gazdag, vadregényes tájra érkeztünk. Középkori várromok, templomok, árnyat adó erdők, csobogó patakok, friss vizű források, erdős völgyek, többszáz éves borospincék, hazánk legmagasabb hegységei, hatalmas sziklái, csodálatos barlangjai fogadják a kirándulókat.

A festői szépségű tájat felfedezve úgy érezzük, mintha az idők emlékkönyvében lapozgatnánk: megtalálhatjuk mind az őskori, mind a középkori és mind a modern kor embereinek, történelmi alakjainak a nyomait, hátrahagyott emlékeit.

Múltunk egy-egy szeletkéjét, a magyar történelmet idézik hazánk csodálatos várai: az egri, a diósgyőri, a sárospataki, a hollókői, és a siroki vár.

Magyarország legmagasabb hegyei, hegycsúcsai várják, hogy megmásszuk őket! Bakancsot, hátizsákot fel, és irány a csúcs! Csodálatos, vadromantikus táj képe tárul elénk a Börzsöny, a Cserhát, a Mátra, a Bükk, és a Zempléni-hegység tetejéről. És ha már idáig feljutottunk, újabb nagy lépés lehet a csúcsok csúcsa, hazánk legmagasabb hegycsúcsának, az 1014 méter magas kestetőnek a meghódítása! A hegyek közt fekvő dombságok és medencék kiváló alkalmat nyújtanak a pihenésre, erőgyűjtésre.

A hegymászáson kívül még számos kihívó kalandban lehet része minden elszánt turistának! Felejthetetlen élményt kínál a sziklamászás, a barlangászat, és a sárkányrepülés. Azért vigyázzunk, nem árt az óvatosság!

A régió hazánk leggazdagabb barlanglelő vidéke, területén több ezer barlangot ismerünk. A legjelentősebbek az ország legmélyebb barlangja, az István-lápi barlang, a lillafüredi Szent-István- és az Anna-barlang, az Aggteleki cseppkőbarlang, valamint az úgynevezett "ősemberbarlangok" a Subalyuk, az Istállós-kői-barlang és a Szeleta-barlang.

A Tisza, a Bodrog, a Sajó, a Hernád és a Bódva csillogó habjaival csalogatja a fürdés, a tavi és vadvizi evezés szerelmeseit. Vízitúráink során gyönyörű galériaerdők, csiripelő madarak, ugráló apróvadak kísérnek végig utunkon.

Van aki a pihentető, gyógyhatású fürdőket részesíti előnyben. Eger, Bogács, és Bükkszék csodálatos termálfürdői gyógyírt jelentenek testünknek, lelkünknek egyaránt. Érdemes még felkeresnünk az egyedi miskolc-tapolcai barlangfürdőt, valamint a mezőkövesdi Zsóry Gyógy -és Strandfürdőt. A Zsóry-fürdő Magyarország legnagyobb területén fekvő fürdője, gyógyhatását tekintve pedig szintén előkelő helyet foglal el a hazai gyógyfürdők között. (Országosan az első három fürdő közt található!)

Észak-Magyarországon az Aggteleki Nemzeti Park és a Bükki Nemzeti Park óvja a vidék gazdag növény- és állatvilágát.

Az Aggteleki Nemzeti Park foglalja magába Európa legnagyobb barlangrendszerét, az Aggteleki cseppkőbarlangot, valamint legféltettebb kincsét, a Baradla-Dominca-barlangrendszert. A nemzeti park nyújt menedéket a fokozottan védett foltos szalamandrának, az ország legritkább madarának, a vízirigónak, vagy a hazánkban egyedül itt tenyésztett hucul ménesnek.

A Bükki Nemzeti Park gazdag növényvilággal dicsekedhet. Az országban egyedül itt gyönyörködhetünk a sárga ibolyában, de találhatunk Teleky-virágot, orchideát, és boldogaszony papucsát. A több mint tízezer állatfaj többsége rovar, de érdemes odafigyelnünk az itt élő madarakra, a vízirigóra, a hollóra, valamint a császármadárra is.

A vadregényes táj igen gazdag és változatos állatvilága miatt kiválóan alkalmas vadászásra. Tudta, hogy Mátyás király is szívesen vadászott a környéken? Hatalmas gímszarvasok, vaddisznók, őzek, muflonok, fácánok, mezei nyulak, rókák, erdei szalonkák, és balkáni gerlék menekültek nyilai elől!

De hogyan űzte Mátyás király a vadakat? Természetesen lóháton! A magyar nép ősi lovas nemzet, melynek múltjában, jelenében és jövőjében mindig fontos szerepet játszanak a lovak. A régióban Ön is számos lehetőséget találhat, hogy hódoljon lovas szenvedélyének! Látogasson el Szilvásváradra, a nagy múltú lipicai ménes otthonába, vagy a lovashagyományokat ápoló parádi Cifra istállóba!

A táj népművészete rendkívül gazdag. Hollókő palóc népi építkezése egész Magyarországon egyedülálló. A palóc hímzések híre ezreket vonz a kicsiny faluba. Nem szabad azonban megfeledkeznünk a gyönyörű hollóházi porcelánokról, és a vidéken ma is élő matyó népviseletről (Mezőkövesd, Tard, Szentistván) sem!

Ezt a mesés birodalmat felfedezni nem könnyű feladat, de a fáradságot mindenképpen megéri. Ha utunk során megszomjaznánk, keressük a vidék híres szomjoltóit, a parádi gyógyvizet, és a fenséges ízű tokaji aszút!

A régió ősidők óta csalogatja vidékére az embereket. Erre utalnak az ipolytarnóci ősmaradványok, melyek a világ leggazdagabb harmadkori lábnyomos lelőhelyévé tették a települést. Hagyjunk magunk után mi is nyomokat utódaink számára!