Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Balaton

Befektetés

Belföld

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Centrum Párt

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatal Baloldal

Fiatalok

Fidelitas

Fidesz

Fizikai Tudományok

FKGP

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

KDNP

Képviselők

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kosárlabda

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés

Közműépítés és szolgáltatás

Köztársasági elnök

Közvélemény

Közvélemény-kutatás

Kulturális programok

Labdarúgás

Magyar foci

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

MSZP

Munkaerő

Munkáspárt

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nyugdíjasoknak

Nyugdíjpénztár

Oktatás

Olimpia

Orvosi Tudományok

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlament

Párthírek

Pénzügyek

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

SZDSZ

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

Terrorizmus

T-Kisebbségek

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Turizmus

Utazás

Ünnepségek

Vagyonkezelés

Vagyonvédelem

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás

Villamosság

Vízszolgáltatás


Világörökségünk része - Pécs I.

Most induló sorozatunk azt a célt tűzte maga elé, hogy olyan műemlékeket mutasson be, melyek megérdemelnek a szokottnál egy kicsit több figyelmet. Első három cikkünk a Pécsi Ókeresztény Sírkamrákat mutatja be úgy, hogy közben történelmi áttekintést a városról is. Igyekeztünk tudományosan megközelíteni a témát, de úgy, hogy az minden olvasó számára könnyen érthető is legyen egyben.


Az UNESCO, az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete több mint 30 éve, 1972. november 17-ei párizsi értekezletén határozta el, hogy létre hozza a Világörökségi Listát. Az akkor elfogadott egyezményhez (Convention Concerning the Protection of the World's Cultural and National Heritage) mára több mint másfélszáz ország csatlakozott. A cél akkor úgy fogalmazódott meg, hogy az egyetemes jelentőségű kulturális és természeti értékeket számba kell venni, és biztosítani kell a védelmüket. Az akkor felállított Világörökségi Bizottság egyik legfontosabb feladata mind a mai napig, hogy együttműködjön azokkal az államokkal, amelyek emlékei a listán találhatóak, és segítséget nyújtson nekik ezek megőrzésében. Az UNESCO által létrehozott Világörökségi Bizottság (World Heritage Committee) 2000. november 30-án az ausztráliai Cairnsban, a római kori Pécs (Sopianae) ókeresztény temetőjét a Világörökség részévé nyilvánította.


A világörökség részévé válhatnak (kritériumok kulturális emlékek esetében):

 

- "műemlékek: olyan építmények, szobrok, festészeti alkotások, régészeti lelőhelyek és emlékek, sziklába, kőbe vésett feliratok, valaha emberi lakóhelyül szolgáló barlangok, barlanglakások és más olyan hasonló műemlékek, melyek történeti, művészeti, vagy tudományos szempontból kimagasló és egyetemes jelentőséggel bírnak;


- épületcsoportok: olyan összefüggő épületegyüttesek vagy egymástól különálló épületek csoportjai, melyek építészeti értékük, egységességük, vagy a látkép kialakításában játszott meghatározó szerepük révén történeti, művészeti, vagy tudományos szempontból kimagasló és egyetemes értéket képviselnek;


- kulturális helyszínek: olyan, az ember, vagy az ember és a természet által együttesen kialakított emlékek és területek, beleértve régészeti lelőhelyeket is, melyek történeti, esztétikai, néprajzi vagy antropológiai szempontból egyetemes jelentőséggel bírnak."
 

Pécs, az egyik legősibb magyar város

 

Pécs városa méltán tartozik a legismertebb magyar városok közé, mind itthon, mind pedig külföldön. A „Mediterrán hangulatok városa” nem csak az általa hordozott értékek, de szívós életösztöne miatt is alkalmas arra, hogy mintául szolgáljon bárkinek.

 

A sokszor megújult és újraéledt város legutóbb a XVIII. század legelején néptelenedett el teljesen. Az 1700-as évek elején ez akár azt is eredményezhette volna, hogy a település lassan eltűnjön a térképekről, de nem így történt. A városban rejlő értékeket látta az akkori adminisztráció, és látatta azokkal, akik nem sokkal későbbre, már ismét tekintélyes várossá varázsolták Pécset. Az akkor betelepülők sokszínűsége biztosítja ma azt az eklektikát a város számára, ami magára a magyar nemzetre is oly jellemző, és teszi ezáltal érdekesebbé, vonzóbbá és szebbé, a mindenkori kortársainál.

 

Persze a történelem viharai később sem kímélték a Mecsek lábainál elterülő várost. Legutóbb a délszláv válság idején kerítette félelem a markai közé az itt lakókat, amikor az ottani katonai vezetők potenciális célpontként nevezték meg Pécset. Akik akkortájt rádióamatőrként működtek, vagy egyszerűen beültek egy taxiba, rendszeresen hallgathatták, hogy milyen terveket szőnek odaát, és ezt akkor a városlakók valós veszélyként élték meg, hiszen csendes éjszakákon hallhatták a nehéztüzérség ágyúinak hangját, ahogy az határokat nem ismerve verődött vissza a Mecsek bérceiről. A Hotel Palatinusba tervezett szerb szilveszter, vagy a vérfürdővel fenyegető bevásárlás a Kossuth téren, bár valószínűtlennek tűnt, nem lehetett nem meghallani.

 

Ugyanígy nehéz elengedni az ott lakóknak a fülük mellett, hogy több ezer éves európai és ezer éves magyar múltjuk, a hazai kultúrában betöltött szerepük ellenére egyesek nem tartják alkalmasnak a várost, hogy alig négy év múlva, Európa Kulturális Fővárosa legyen. 


A politika sosem kerülte el ezt a gyönyörű települést, hiszen nem is olyan régen, egy ideiglenesen hazánkon országló kommunista vezér, Rákosi Mátyás, csupán azért vonta meg a „fejlesztési” pénzeket a várostól, mert veszélyesnek érezte a Titónak, a „nyugat láncos kutyájának” közelségét, így az akkori Jugoszláv szomszédság mentette meg Pécset, hogy egy ózdi típusú ipari várossá váljék. De abból a korból akár említhetnénk Kaposvár belvárosát is, ami a pénzhiány miatt úszta meg, hogy történelmi belvárosát, Európa leghosszabb eklektikus, sétálóutcaként fungáló épületegyüttesét egy többsávos műút váltsa fel. Ahogy most a források előteremtése óvja meg emlékeinket, volt, hogy pont ezek hiánya akadályozta meg az elpusztításukat.


Következő      >>2<<      >>3<<
 

Publikálta
null