Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Balaton

Befektetés

Belföld

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Centrum Párt

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatal Baloldal

Fiatalok

Fidelitas

Fidesz

Fizikai Tudományok

FKGP

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

KDNP

Képviselők

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kosárlabda

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés

Közműépítés és szolgáltatás

Köztársasági elnök

Közvélemény

Közvélemény-kutatás

Kulturális programok

Labdarúgás

Magyar foci

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

MSZP

Munkaerő

Munkáspárt

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nyugdíjasoknak

Nyugdíjpénztár

Oktatás

Olimpia

Orvosi Tudományok

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlament

Párthírek

Pénzügyek

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

SZDSZ

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

Terrorizmus

T-Kisebbségek

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Turizmus

Utazás

Ünnepségek

Vagyonkezelés

Vagyonvédelem

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás

Villamosság

Vízszolgáltatás


Lojális, vagy szakértő kormányt akar Gyurcsány?

Török Gábor az InfoRádiónak adott interjújában többek között azt feszegeti, hogy vajon mi alapján állítja össze a második kormányát Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. Ahogy ő fogalmaz: A nagy kérdés az, hogy pártpoltikusokból, vagy "szakértőkből" álló kormányt kíván-e összeállítani (...)? Azt valószínűsítem, hogy Gyurcsány Ferenc az utóbbi megoldás felé hajlik. A Vision Consulting vezetője azt is elmondta, hogy nem várható, hogy társadalmi konszenzussal jöjjenek létre a gazdasági reformok, mivel Gyurcsány nem kívánja kiengedni kezéből a döntés-előkészítést, és ennek kivitelezéséhez meg is van a parlamenti többsége.

 


  

Az interjú újra végigveszi azokat a kérdéseket, melyeket április 23-a óta számtalanszor megtettünk, viszont ezek mellett kimondta azt is, amiről eddig kevés szó esett, az MDF második fordulós szerepléséről. A kérdést, és az esetlegesen arra adandó választ viszont nekünk kell megfogalmaznunk: ronthatja-e a demokrata fórum meredeken felfelé ívelő pályáját az, hogy a választók április 23-án csak két csapatot láttak a pályán: az MSZP-t és a Fideszt? Ha a sajtó reakcióit nézzük, akkor Dávid Ibolya bízhat benne, hogy nem fognak a választók sokáig emlékezni a második fordulóbeli „skandallumra”.

 

Ha nem akarunk ferdíteni, akkor be kell vallanunk, hogy a cím, és Török Gábor felvetése sem értelmezhető ma Magyarországon. Egyrészt azért nem, mert hihetetlen mennyiségű politikus áll Gyurcsány Ferenc rendelkezésére, akik a 8 évnyi szociál-liberális kormányzás alatt betöltöttek már valamilyen kormányzati pozíciót, másrészt pedig azért nem, mert már az Antall kormány esetében megtapasztaltuk, hogy a szakmához értő politikusok, nem feltétlenül képesek szakértő kormánnyá összeállni. A politológus „negatív példaként” említi Lamperth Mónika belügyminiszter-asszonyt, miközben a hozzá tartozó tárca, sohasem látott eredményeket volt képes elérni az elmúlt négy esztendőben, miközben maga, a miniszter-asszony az egyik legkedveltebb politikus volt a választók között. Ahogy igaz az, hogy egy jó menedzser is előbb válik alkalmassá egy gépipari vállalat vezetésére, mint egy kiváló lakatos, úgy az is valós tény – hazánk megtapasztalta –, hogy egy ex-rendőr korántsem biztos, hogy alkalmas belügyminiszternek. Találgatni persze lehet, ahogy a sajtó ezt meg is teszi, de sokkal célszerűbb az, ha megvárjuk a miniszterelnök döntését, és inkább arra koncentrálunk, hogy véleményünkkel inkább „tanácsot” adjunk az új kormány tekintetében, mintsem egyfajta lottó játéknak tekintsük a kormánytagok meghatározását.

 

Török Gábor véleményével azonban más miatt is kénytelen vagyok vitázni. Gyurcsány Ferenc előtt nemcsak négy évnyi kormányzás áll, hanem nagyon sok olyan reform-kényszer is, amit az elmúlt 16 esztendőben egyetlen kormány sem mert meglépni, beleértve a most leköszönő adminisztrációt is. Egy szakmai körökből érkező politikus kevésbé képes átlátni egy minisztérium teljes működési területét, de ami még ennél is fontosabb, hajlamos arra, hogy saját tárcáját fontosabbnak ítélje a többinél, de akár az ország érdekeinél is, ez pedig gátolhatja a kormány céljainak megvalósulását. Gyurcsánynak most egy olyan kormányt kell létrehoznia, amelynek tagjai, nemcsak hogy alkalmasak az alájuk rendelt minisztériumok vezetésére, de kellően lojálisak a kormányprogram sarokpontjaival szemben is. Nem megengedhető, hogy egyes szakmai érdekek megakadályozzák azokat a változásokat, melyek elkerülhetetlenek, ha Magyarország folytatni, és erősíteni akarja saját gazdasági integrációját az Unióba. Ha ezeket összefoglalva, és Török szóhasználatával élve akarunk véleményt alkotni, akkor azt mondanunk, hogy a politológus kivételesen téved, és az a valószínűbb, hogy az új Gyurcsány kormányban „pártpolitikusok” fognak ülni.

 
Publikálta
null