Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Befektetés

Belföld

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Centrum Párt

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Értékpapír forgalmazás

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatal Baloldal

Fiatalok

Fidelitas

Fidesz

FKGP

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Honvédség

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

KDNP

Képviselők

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kosárlabda

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés

Közműépítés és szolgáltatás

Köztársasági elnök

Közvélemény

Közvélemény-kutatás

Kulturális programok

Labdarúgás

Magyar foci

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

MSZP

Munkaerő

Munkáspárt

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Nyelvoktatás

Nyugdíjasoknak

Nyugdíjpénztár

Oktatás

Olimpia

Orvosi Tudományok

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlament

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

SZDSZ

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Terrorizmus

T-Kisebbségek

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Ünnepségek

Vagyongazdálkodás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás

Vízszolgáltatás


Kérdés-e a tandíjkérdés?

Nyílt levél Hiller Istvánnak és Ekler Gergelynek

 

Két nagy tudású szakember visszatért a gyermekkori csakazértis állapotba. Hiller István oktatási és egyéb miniszter, Ekler Gergely a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöke, miközben körömszakadtáig ragaszkodik saját véleményéhez, azt hangoztatja, hogy hajlandó tárgyalni. A tárgyalási készség persze fontos, csak mennyire hihető akkor, amikor két, homlokegyenest különböző véleményt képviselő vezető hivatkozik rá? Itt már régen nem a tandíj a kérdés, hanem, hogy melyik „kutya” az erősebb…

 


 

Reformok előtt áll az ország, és a változás nem kerülheti el a felsőoktatást sem. A reform jó dolog, csak az a baj, hogy valakinek fizetnie kell érte, mert ingyen még Krisztus koporsóját sem, de ugye ezt ismerjük. Miután kiszivárgott, hogy a kormány – valamilyen módon – be akarja vonni a felsőoktatásban résztvevőket a rendszer átalakításába, és ezáltal a finanszírozásba is, Hiller István kiállt a nagyközönség elé, és bejelentette, hogy a varázsszó: tandíj (illetve: felsőoktatási részhozzájárulás, vagyis FER – ez azért vicces). Volt itt persze számtalan elképzelés, most mégis úgy tűnik, hogy sikerült megtalálni a kormánynak tetsző módozatot. Viszont, ami a kormánynak tetszik, az nem felel meg a hallgatóknak. Mi lehet ilyenkor a megoldás? Vagy hajlandó valaki feladni az állásait, vagy a vitázó felek valóban készek a kompromisszumra. Itt (jelenleg) egyiket se látni.

 


 

A kormány eltökélt abban, hogy beszedi a hallgatóktól a rájuk kirótt „sarcot”, a HÖOK pedig ragaszkodik hozzá, hogy ettől az adminisztráció eltekintsen. Így persze elég nehéz tárgyalni, hiszen nem valaminek a mértékéről vitatkoznak a felek, hanem a rendszerelem létjogosultságáról.

 

Aki már tanult, vagy valakit taníttatott a felsőoktatási rendszerben, az tudja, hogy az ingyenes oktatás sosem volt sajátja a magyar rendszernek. Így valójában a kormány-előterjesztéssel kapcsolatban, nem a tanulás, vagy taníttatás költséggel terheltsége a kérdés, csupán annak mértéke. Ennek tükrében nem éppen egyértelmű Ekler úr álláspontja. Érhető viszont, ha azt vizsgáljuk, hogy menyire finanszírozható a diploma megszerzése a jelenlegi rendszerben, és menyiben változnak ezek a pozíciók 2007. után?

 

Sokszor elhangzott, és kétségkívül jogos érv, hogy a diploma birtokában sokkal jobb társadalmi pozíció szerezhető meg, mink középfokú, vagy annál alacsonyabb képzettséggel, viszont az is elvitathatatlan a másik oldal véleményében, hogy már a jelenlegi terhelés is társadalmi egyenlőtlenséget szül, ha az esélyeket vizsgáljuk. Lehet, hogy egyszerűbb lenne, ha a két vitázó tényleg a megegyezésre törekedne…

 

A tandíjra kötelezettek a jelen állapotok szerint a következő források valamelyikét, vagy azokat egységesen használhatják fel annak érdekében, hogy diplomához jussanak: szülői-, rokoni támogatás, munkavállalás a tanulóévek alatt, illetve a diákhitel. Ne feledkezzünk meg ugyanakkor arról sem, hogy vannak olyanok, akik vagy nem tudják az összes „támogatási” formát igénybe venni, vagy azok már felhasználásra kerülnek a mindennapok finanszírozása érdekében. Ők az új rendszerben, könnyen kieshetnek a rendszerből. De akkor mi lehet a megoldás?

 

Egy korábbi felvetés azt tartalmazta, hogy a finanszírozást, csak a tanulmányok befejeztével kell megkezdeni, és akkor is csak abban az esetben, ha a jövedelem elért egy bizonyos szintet. Az általam elképzelt kompromisszum pont ebből a „kedvezményből” indul. Tekintettel azonban arra, hogy a korábban tervezett összegnél jóval alacsonyabb teher hárulna a hallgatókra, célszerű a korábbi elképzelés egyéb kritériumait is felülvizsgálni, vagyis nem a mindenkori minimálbér négyszeresénél keletkezne visszafizetési kötelezettség, hanem a diplomás minimálbér elérésekor (a törlesztés mértékének meghatározását a közgazdászokra bízom); szintén elfogadható lenne, ha a kamatmentes (a mindenkori inflációval indexált) verzió helyett, a mindenkori alapkamattal növekedne a visszafizetendő összeg. Ettől kezdve már csak nevet kell találni az elgondolásnak, ami nem is olyan nehéz: Diák-hitel Plusz… Így a hallgatók is alább adnák az igényeiket, a kormányzat pedig a teher mellé, adna némi pluszt, ami elősegítheti az együttműködést.

 

Összefoglalva egy olyan új hitelformát javaslok, amire minden, a felsőoktatásban részvevő jogosult, amennyiben tandíjfizetésre kötelezett. A hitel maximális mértéke megegyezne az aktuális fizetési kötelezettséggel, visszafizetése pedig akkor válna aktuálissá, ha a hallgató az iskola elvégzése után elhelyezkedik, és munkabére eléri a diplomás minimálbért. Az új finanszírozási forma független lenne a jelenlegi diákhiteltől, és a visszafizetés feltételei is különböznének attól. Ezzel a megoldással, bár jelentkezne fizetési kötelezettség, azonban az nem befolyásolná a felsőoktatásban résztvevő mindennapjait a tanulmánya alatt.

 

 
Publikálta
null