Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Befektetés

Belföld

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Centrum Párt

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Értékpapír forgalmazás

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatal Baloldal

Fiatalok

Fidelitas

Fidesz

FKGP

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Honvédség

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

KDNP

Képviselők

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kosárlabda

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés

Közműépítés és szolgáltatás

Köztársasági elnök

Közvélemény

Közvélemény-kutatás

Kulturális programok

Labdarúgás

Magyar foci

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

MSZP

Munkaerő

Munkáspárt

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Nyelvoktatás

Nyugdíjasoknak

Nyugdíjpénztár

Oktatás

Olimpia

Orvosi Tudományok

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlament

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

SZDSZ

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Terrorizmus

T-Kisebbségek

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Ünnepségek

Vagyongazdálkodás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás

Vízszolgáltatás


Tájékoztató az uniós források ügyében indított szabálytalansági vizsgálatokról

Az elmúlt hetekben számos alaptalan vád hangzott el az uniós támogatások felhasználásával kapcsolatban. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség ezért összegezte azokat az intézkedéseket, amelyeket a források szabályos felhasználása érdekében tett.

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 2007 első három negyedévében az Európai Csalásellenes Hivatal (OLAF) magyarországi irodájának 46 olyan, 10 ezer euró feletti esetet jelentett, amelyek kapcsán szabálytalanságot vizsgált. Ezek a vizsgálatok 29 ügyben állapítottak meg valóban szabálytalanságot. Ezeknek az ügyeknek a lezárásaként az Ügynökség szeptember végéig 780 millió forint visszafizetését rendelte el. Az elkövetett szabálytalanságok egy részében a kedvezményezettek már pályázatuk benyújtása előtt megkezdték a projektet, más részében meg sem valósították azt. Szintén típushiba volt a pénzügyi nyilvántartás hiányossága és a támogatási szerződéstől való eltérés. Számos esetben megsértették a közbeszerzési törvényt, téves elszámolást nyújtottak be, vagy nem elszámolható költségeket próbáltak meg elfogadtatni. A vizsgált esetek között néhány komolyabb ügy is található, olyanok amelyek a büntető törvénykönyv csalási tényállását valósították meg. Előfordult, hogy a projekteket megvalósító cégeknek közös volt a tulajdonosa és saját cégei között számlázott, vagy már megvalósult beruházást az uniós források terhére próbáltak újra kifizettetni. Az egyik gépvásárlási támogatásnál pedig az első üzembe helyezés időpontja fél évvel megelőzte a vásárlás dátumát. Az OLAF-nak jelentett 46 vizsgált ügy közül 13 esetben nem történt szabálytalanság, 4 ügy vizsgálata pedig még folyamatban van.

Az elmúlt hetekben - már a negyedév lezárását követően - a sajtó híradásai alapján három konkrét támogatási ügyben is felmerült szabálytalanság, illetve bűncselekmény gyanúja. Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter mind három esetben soron kívüli vizsgálatot és helyszíni ellenőrzést rendelt el. A vizsgálatok eredményei alapján az alábbi konkrét megállapítások tehetők.

A Disco Magic Kft. pályázatának helyszíni ellenőrzése alapján a szabálytalanság gyanúja megalapozottnak tűnik, ezért a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség október 29-én megindította a szabálytalansági eljárást. Az eljárás lefolytatásának határideje 45 nap, az eredményről az Ügynökség december 13-án tájékoztatni fogja a közvéleményt. Ha az eljárás végén beigazolódik a szabálytalanság gyanúja, akár a teljes támogatási összeget vissza kell fizetnie a Disco Magic Kft. tulajdonosának.

Hivatali visszaélés gyanújával büntetőeljárás folyik a dögei önkormányzat iskola-felújítási beruházása ügyében. A község ugyanis 2005-ben a regionális operatív program keretéből 225 millió forint értékű támogatást kapott. A nyomozásról a büntető eljárás szabályai szerint az ügyészség adhat érdemi tájékoztatást. Az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium az ügyben felajánlotta segítségét a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei főügyészségnek és ezzel párhuzamosan a miniszter helyszíni ellenőrzést rendelt el annak kiderítése érdekében, hogy megfelelően használták-e fel az uniós forrásokat.

A szabálytalansági eljárás keretében az NFÜ megbízásából a VÁTI Kht. helyszíni, valamint tételes dokumentum alapú ellenőrzést is végzett. Az ellenőrzések során megállapították, hogy a kivitelezési munkák befejeződtek, a számlák a szerződések alapján teljesített szolgáltatások ellenértékét tartalmazták, tehát a támogatást az önkormányzat szabályosan költötte el: a felújítás a támogatási szerződésben feltüntetett módon megvalósult, a projekt lezárható és kifizethető. Mivel azonban a főügyészség ismeretlen tettes ellen nyomoz, annak megállapítása, hogy a támogatásokat szabályosan használták-e fel, csak az eljárás jogerős lezárása után lehetséges. Ezért az ún. utánkövetési időszakban a VÁTI Kht., valamint a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség kiemelt figyelmet fordít erre a beruházásra.

Az Exist Kft és a Magyar Terület- és Regionális Fejlesztési Hivatal által megkötött, pihenőpark és sportpálya kialakításáról szóló, nem uniós forrásokat érintő támogatási szerződéssel kapcsolatban a miniszter újbóli helyszíni ellenőrzést rendelt el, valamint tájékoztatást kért az ellenőrzésért és kifizetésért felelős hatóságtól, a Magyar Államkincstártól. A Kincstár ismételten megállapította, hogy a vállalkozás az akkor hatályos jogszabályoknak, illetve a megkötött szerződésnek megfelelően járt el és teljesítette a vállalt kötelezettségeket. Egyébként a projekt vizsgálatainak tapasztalatai igazolják azt az igényt, hogy a hazai támogatási eljárást közelíteni kell a sokkal szigorúbb uniós eljárásrendhez.

Publikálta
null