Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Befektetés

Belföld

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Centrum Párt

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Értékpapír forgalmazás

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatal Baloldal

Fiatalok

Fidelitas

Fidesz

FKGP

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Honvédség

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

KDNP

Képviselők

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kosárlabda

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés

Közműépítés és szolgáltatás

Köztársasági elnök

Közvélemény

Közvélemény-kutatás

Kulturális programok

Labdarúgás

Magyar foci

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

MSZP

Munkaerő

Munkáspárt

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Nyelvoktatás

Nyugdíjasoknak

Nyugdíjpénztár

Oktatás

Olimpia

Orvosi Tudományok

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlament

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

SZDSZ

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Terrorizmus

T-Kisebbségek

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Ünnepségek

Vagyongazdálkodás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás

Vízszolgáltatás


Új Magyarország Lakásfelújítási Program

Egyre többen pályáznak az Új Magyarország Lakásfelújítási Programra. 2008. június 5-ig összesen mintegy 1800 lakásra vonatkozó pályázat érkezett be – jelentette be Jauernik István, az Önkormányzati Minisztérium államtitkára a program nyíregyházi sajtótájékoztatóján. Ez 400 lakással több pályázatot jelent, mint amennyit 2 héttel ezelőtt regisztráltak.


Az államtitkár elmondta, hogy az embereket leginkább érintő probléma az energiaár változása, aminek ilyen mértékű világpiaci változásával senki nem számolt. Ezt a folyamatot sem a kormány, sem a lakosság nem tudja megállítani. Csodákban nem bízhatunk, amit a kormány ez ügyben megtehet, hogy csökkenti a felhasznált energia mennyiségét. Az Új Magyarország Lakásfelújítási Program e célból jött létre.


A pályázat benyújtása és a felújítás megvalósulása közti idő messzire tud nyúlni, így Jauernik István együttműködést vár a kormány, az önkormányzatok, a szakemberek és a közös képviselők között a probléma megoldásában.


Csabai Lászlóné, Nyíregyháza polgármesterasszonya elmondta, hogy Nyíregyháza elsőként lépett a felújítási programba. A városban eddig 5600 lakásra van támogatói döntés, ezeket ez év végéig fel is újítják. 2010-ig még 3400 lakás felújítását tudja támogatni az önkormányzat. Amennyiben ebben a tempóban haladnának a munkálatok, 2017-re valamennyi panellakást fel lehetne újítani Nyíregyházán- ez nem elérhetetlen cél.


A nyíregyházi önkormányzat 50%-ig egészíti ki az Új Magyarország Lakásfelújítási Programban adható támogatást.


A polgármesterasszony hangsúlyozta, hogy a lakók önerejére a pályázatban igenis szükség van, hiszen a befektetett pénz kétszeresen térül meg. Egy-egy felújított lakás ingatlanpiaci értéke akár 1 millió forinttal is növekedhet. A gyorsítás egyik lehetősége, ha az önkormányzatokat jobban bevonjuk a pályázati rendszerbe.


Az Új Magyarország Lakásfelújítási Program 2008. február 1-jén indult az Önkormányzati Minisztérium által kiírt három pályázattal: a Panelprogrammal, a Kéményfelújítási programmal és az Ökoprogrammal, amelyek beadási határideje 2008. szeptember 30., illetve október 31.


Az interaktív, demonstratív eszközökkel bemutatott új program sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy pályázni lehet egyrészt a panelrekonstrukcióra és tűzvédelemre, mindez 820 ezer iparosított technológiával készült lakást érint. A megújult Panelprogramban maximális, lakásonként adható állami támogatás 400 000 forintról 500 000 forintra emelkedett. A Panelprogram pályázatainak másik legfontosabb változása, hogy az állam 1/3 rész támogatása mellett megmarad a lakóközösség 1/3 kötelező saját ereje. A fennmaradó 1/3 részt az önkormányzat saját döntése alapján finanszírozhatja, de önkormányzati támogatás nélkül is lehet pályázni. Az MFB Zrt. Panel Plusz hitelkonstrukciója a pályázat sikerének fontos eleme. A korábbi pályázatokhoz képest magasabb szintű lett az energetikai elvárás. Előírás továbbá, hogy készüljön az épületre vonatkozó energiatakarékos felújítási koncepció. A pályázat kiemelt eleme lett, hogy az épületek tűzvédelmi szempontú szakvéleményét kötelező beszerezni. Mindezt a korábbi évek tapasztalatai miatt építették bele az Új Magyarország Lakásfelújítási Programba, így a korábbinál sokkal nagyobb hangsúlyt kap a minőség és az energiahatékonyság.

Az Ökoprogram keretében a távfűtésű lakások hőfogyasztásának szabályozására és mérésére lehet pályázni, ami összesen 650 ezer távfűtéses lakást érint. A FŐTÁV Zrt. kezdeményezésére dolgozta ki az Önkormányzati Minisztérium az országos pályázatot, mely a lakossági fűtésienergia-megtakarítást ösztönzi. Korábban nem volt ilyen pályázat, ez az ÚMLP újdonsága. A pályázat célja: a fűtésienergia-megtakarítás az egyedi szabályozás lehetőségének kialakításával, a költségosztókkal a lakossági megtakarítás ösztönzése, vissza nem térítendő támogatással. A program finanszírozására 2008-ban 1,5 milliárd Ft áll rendelkezésre.


A harmadik pályázati lehetőség a kémények felújítására biztosít támogatást. A pályázat célja az egycsatornás gyűjtőkémények biztonságtechnikai felújításának támogatása. Az új pályázati kiírás a korábbiaktól csak a pályázó személyében tér el. A pályázó – hasonlóan a panel pályázathoz - itt is a tulajdonosi közösség lett. Eddig 2003-tól 10 533 lakás 651 millió Ft támogatást kapott az államtól kéményfelújításra.


A Panel- és a Kéményfelújítási programra 2008-ban összesen 10 milliárd forint áll rendelkezésre, a Pénzügyminisztériummal történt egyeztetés alapján ennek mértéke 2011-ig minden évben biztosított. Szükség esetén a kormány kész plusz forrásokat biztosítani az Új Magyarország Lakásfelújítási Programra, amennyiben a sikeres pályázatok miatt kevésnek bizonyulna a 2008-ban rendelkezésre álló összeg.


Az ÚMLP gazdasági hatása jelentős: az ez évi 11,5 milliárdos támogatási keret várhatóan 34,5 milliárd forintnyi építőipari megrendelést jelenthet.


2001 és 2007 között több mint 190 ezer lakás 34,4 milliárd Ft állami támogatást kapott a Panelprogram forrásaiból energiatakarékossági felújításhoz. A 2001 óta a felújított épületek, lakótelepek, városrészek az olcsóbb lakhatás mellett a lakhatás minőségében, presztízsében, a lakások erkölcsi és anyagi felértékelődésében is pozitív változást jelentettek.

Publikálta
null