Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Befektetés

Belföld

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Centrum Párt

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Értékpapír forgalmazás

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatal Baloldal

Fiatalok

Fidelitas

Fidesz

FKGP

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Honvédség

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

KDNP

Képviselők

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kosárlabda

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés

Közműépítés és szolgáltatás

Köztársasági elnök

Közvélemény

Közvélemény-kutatás

Kulturális programok

Labdarúgás

Magyar foci

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

MSZP

Munkaerő

Munkáspárt

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Nyelvoktatás

Nyugdíjasoknak

Nyugdíjpénztár

Oktatás

Olimpia

Orvosi Tudományok

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlament

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

SZDSZ

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Terrorizmus

T-Kisebbségek

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Ünnepségek

Vagyongazdálkodás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás

Vízszolgáltatás


A Közép-magyarországi Regionális Igazgatóság tájékoztatója

 A régiónk illetékességi körébe tartozó egyéni vállalkozók 2007. évről 72 809 db személyi jövedelemadó bevallást nyújtottak be, 7 279 darabbal kevesebbet, mint az előző évben.

A munkavégzés jellege szerinti megoszlásuk a vizsgált években lényeges eltérést nem mutatott. A legtöbben főállásban végzik vállalkozási tevékenységüket.

Nemzetgazdasági ágakhoz való tartozás szempontjából a legtöbb egyéni vállalkozót foglalkoztató terület a különféle szolgáltatások, ingatlanügyletek, a kereskedelem és javítás, valamint a szállítás, raktározás, posta, távközlés. Az átalányadózást választók legkedveltebb ágazatai továbbra is a szállítás, a  raktározás,a  posta és a távközlés.

A költségeikkel tételesen elszámoló egyéni vállalkozók több mint fele nyereséget realizált 2007-ben, ez a 2006. évi bázishoz képest 18,7 % -kal több vállalkozót jelent. A vállalkozói létszám csökkenése miatt azonban az elért árbevétel 408,8 Mrd Ft, mely 5,2 % -kal alacsonyabb az előző évinél.

A bevételek munkavégzés jellege szerinti megoszlásában jelentős változások az előző évhez viszonyítva nem következtek be. A régiós  szintű összes bevétel 72,6 % -át négy ágazat - a kereskedelem, javítás, az ingatlanügyletek, a gazdasági szolgáltatások a szállítás, raktározás, a posta és távközlés, és a feldolgozóipar - vállalkozói termelték meg.

Az egy főre eső átlagos bevétel növekedést befolyásolta a minden ágazatra kiterjedő jelentős vállalkozói létszámcsökkenés. A 4,9 % -os fajlagos árbevétel növekedés 9,1 % -os vállalkozói létszámcsökkenés mellet jött létre.

A régiónkba tartozó egyéni vállalkozók költsége 2007. évben 400,3 Mrd Ft-ot tett ki, mely 6,8 % -kal kevesebb a bázis évinél (429,4 Mrd Ft.). A fajlagos költségek régiónkban 3,2 % -kal nőttek, míg országosan 4,8 % -os emelkedés figyelhető meg. A vizsgált időszakban a régiós költségek részaránya a nemzetgazdaságon belül ágazati szinten nem változott.


2007-ben a költségelszámolást választó vállalkozók 58,4 % -a, 37 400 fő élt a vállalkozói kivét költségként való elszámolásának lehetőségével. A vállalkozói kivét tömege 30,5 Mrd Ft., az egy vállalkozóra vetített összege 814 e Ft., amely 18,5 % -kal magasabb a bázis évben vallott összegnél és 2007-ben először haladta meg a minimálbér szintjét. A vállalkozói kivét döntő hányada (83 % -a) az adótábla alsó sávjába tartozott és a legalacsonyabb (18 %-os) személyi jövedelemadó kulcs szerint adózott.

A nyereséges vállalkozóknál a tárgyévben 19,4 Mrd M Ft. összegű nyereségtömeg realizálódott, amely szinte teljesen megegyezik az előző évben elért összeggel.
A veszteséges bevallást benyújtók bevallásán szereplő veszteség volumene csökkent, a csökkenés mértéke 32,8 % -os.
A cash-flow elv alapján kimutatott költségek és bevételek szembeállításával a nulla eredményűek száma a hatodára csökkent, de jelentős a veszteségesek zsugorodása is, mely tendenciákkal párhuzamosan a nyereségesek száma egyharmad résszel nőtt. Régió szinten a veszteség összege 13,1 Mrd Ft-ról 8,9 Mrd Ft-ra csökkent.

A 2007. július 1-jétől hatályba lépett jövedelem (nyereség)-minimum rendelkezés hatására 9 127 veszteséges (a veszteségesek 40 % -a) és 4 692 nulla eredményű költségelszámoló (a nulla eredményűek 53 % -a) számított ki vállalkozására vonatkozóan 91,5 M Ft vállalkozói szja-t. Országosan a költségvetés szja bevételei a jövedelem-minimum bevezetésével 416,7 M Ft-tal nőttek azáltal, hogy az új törvényi rendelkezéssel megpróbáltak újabb adózói köröket bevonni a közterhek viselésébe.

A vállalkozók továbbra is legkedvezőbbnek az osztalékadó megállapítását tartják, feltehetően a járulékterhek minimalizálása miatt. 2007-ben ez az adónem 29 494 főt érintett 136 e Ft/fő értékben.

Az illetékességi körünkbe tartozó egyéni vállalkozók közül 2007-ben 3 944 adózó vallott 919 M Ft összegű különadót. Az egy főre jutó kötelezettség 25,2 e Ft.

Régiónkban 2007. évben 132 vállalkozó vett igénybe összesen 135 M Ft. összegű támogatást. A támogatásban részesülők száma az előző évhez mérten 61 fővel csökkent és az igénybe vett összeg is kevesebb lett 23 M Ft-tal.

 

A Közép-magyarországi Régióban 2007. évben 11 015 fő egyéni vállalkozó, az összes vállalkozás 17 %-a foglalkoztatott alkalmazottat, illetve működött családtag bevonásával. A legnagyobb foglalkoztató a feldolgozóipar és a kereskedelem, a javítás ágazat volt, itt dolgozott az alkalmazottak és családtagok közel fele.

Az átalányadózás szerinti működést 2007-ben a vállalkozók 12 % -a, 8  886 fő választotta. Közülük legtöbben főállásúként (75 %) végezték munkájukat.
A megelőző évhez viszonyítva átlagosan 10 % -kal nőtt az átalányadózók jövedelme, de jövedelmük még így is elmarad a minimálbér felétől.

 

Publikálta
null