Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Balaton

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Idegenforgalmi információ

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Konferencia

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Minisztériumok

Nemzetiségi ügyek

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlament

Polgármesteri hivatal

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

Szociálpolitika

Társadalom

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vélemények


Megjelent az ÖNkormányzat augusztusi száma

 

Kistérségi Házserkentő a címe a TÖOSZ-folyóirat 2007. augusztusi vezető írásának, mert a kistérségek lehatárolásáról alkotott törvény átdolgozására a köztársasági elnök is serkenti a parlamentet, a TÖOSZ elnöksége pedig a korábbi álláspontja alapján valósággal rákényszerül annak kezdeményezésére, hogy az Országgyűlés az ismételt döntéshozatal előtt ismerje meg az érintett önkormányzatok véleményét. A TÖOSZ felkérésére pedig a téma gazdája, az önkormányzati és területfejlesztési miniszter is nyilván beszerzi majd a sarkadi kistérség megszüntetési javaslatához fűzött önkormányzati észrevételeket, részint azért, mert ezzel a javaslattal elődje, a törvény előterjesztőjeként nem értett egyet, részint pedig azért, mert az új döntést – a gyulai és a szeghalmi kistérségi társulás álláspontját is megismerve – a sarkadi kistérséghez tartozó települések képviselő-testületeinek véleményére kell alapozni.


A mostani útavatásos időszakban egy – TÖOSZ-tag önkormányzatok települései között épült – mezőgazdasági utat a TÖOSZ főtitkára is felavatott, s noha ennek az eseménynek a jelentősége nyilván nem akkora, mint egy ötször olyan hosszú (ám hatszázharmincháromszor drágább!), viaduktos autópálya-szakasz miniszteri felavatásának, ám az aránykülönbség is túlzott lehet. A lapban az Utak és falvak című írás e két történés összevetésével utal arra, hogy ideje vitát folytatni az ország átívelésére és a zsáktelepülések megszűntetésére szolgáló beruházások szükséges arányáról.


A megszületésének ötéves jubileumát e napokban ünneplő Csörög önkormányzata az országútra a község névtábláját még nem tétette ki, nem jutott rá pénze. A Dunakanyar e kimutathatóan legszegényebb településének lakóközössége példátlan arányban fiatalodik, helyi óvodát és iskolát okkal szeretne építtetni, mert a több mint háromszáz óvodás és kisiskolás-korút nevelő csörögi család nem mindegyike tudja kijárni, hogy a környékbeli nevelőintézményekbe vegyék fel a gyerekét. Hogy a község a cigány gyerekek beiskolázhatatlansága miatt vált egy országos botrány centrumává, az következmény.
A Kipipált gyalázat című, körülményfeltáró riport szerint a szegregáció nem szűnik meg, ha a gyerekeit végül beiskolázhatja is.   


Az Európai Unió egyik legfőbb horizontális elve az esélyegyenlőség, amelynek megvalósítására való törekvést valamennyi jövőben benyújtott pályázatban alá kell támasztani, a pályázatok elbírálásakor pedig kézzelfogható (és pénzben is mérhető) előny lehet az önkormányzatok számára a családbarát felfogás. Az esetleges ellenérvek megcáfolását is célzó cikk címe a lapban Családi ügy. Ebben egy képzeletbeli család is szerepel, amelynek tagjai három valóságos önkormányzat több egymást kiegészítő valóságos intézkedését élvezik. A három – történetesen TÖOSZ-tag – családbarát önkormányzat településének a neve (Fertőszéplaké, Mártélyé, Tápszentmiklósé) felbukkan a Tanulói krétakör című összeállításban is, mert mindháromban gyermekes családok kedvezményes betelepítése révén sikerült megőrizni az iskolát. Az összeállítás egyébként az idei „gyerekszaggató” iskoláztatás rendkívül sokrétű voltát érzékelteti.


Szó esik a legújabb lapszámban egy olyan októberi nemzetközi rendezvény-sorozatról amely öt évvel ezelőtti bevezetése óta Európai Unió legfontosabb eseményévé nőtte ki magát, s amelynek másfélszáz idei szemináriumára és munkaértekezletére mintegy ötezer résztvevőt várnak. Ez az OPEN DAYS, a NYITOTT NAPOK, amelyről a közölt írás Michel Delebarre, a Régiók Bizottságának elnöke, a franciaországi Dunkerque polgármestere és parlamenti képviselője, Danuta Hübner, a regionális politikáért felelős európai biztos és José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke nyilatkozatát is tartalmazza.


A magyarországi településeken évente 4–5 millió tonna szilárd hulladék és 20 millió tonna folyékony hulladék keletkezik. A helybéli hulladék által okozott veszélyt csökkenteni csak rendszerszerűen, tudományos eszközökkel, a lakosság széles körének bevonásával, a szelektív hulladékgyűjtés és az újrafeldolgozás bevezetésével lehetséges. A hulladékgyűjtés és -kezelés ma már szinte minden település lakóinak életében a legfontosabb feladatok közé tartozik. Így van ez Szigetszentmiklóson is, amelynek önkormányzata volt a házigazdája a Közép-Európai Környezetvédelmi Hálózat (C2ENET) idei júniusi szemináriumának. A TÖOSZ aktív tagja ennek a hálózatnak, amelynek e rendezvényéről a TÖOSZ lapjában tudósítást olvashatnak.


Az igen gazdag hírrovatot egy terjedelmesebb monológ rövidíti meg, amely a honalapító Keszi törzs nevét őrző települések rendszeres találkozóit, köztük a legutóbbit véleményezi. E legutóbbiról ugyan - az országzászló árpádsávos zászlóval való felváltása, az emiatti felháborodás, s mindezek sajtóvisszhangja folytán – csupa rosszat hallott az ország, és szinte senki nem tudja, hogy ezen a rendezvényen  a magyarországi településeket hét TÖOSZ-tag önkormányzat polgármestere (Dunakeszié, Egyházaskeszőé, Karancskeszié, Keszőhidegkúté, Papkeszié, Sárkeszié és Várkeszőé) is képviselte, s azt sem, hogy a Keszi-találkozók jobbára alkotó közösségi fórumok. Erről beszél a lapban Sárkeszi első embere.


Magában a hírrovatban Vágtadíj címszó alatt szerepel valami, ami nincs. Ez a kistérségi ló (amelyről a kormány és az önkormányzatok egyeztető fórumán is beszéltek), s azért került a lapba, mert ezen az őszön az a verseny is elmarad, amelyre összeállíthatták volna. Vágtadíjat kapott viszont a település, amelynek lókötődésű híveként a legtöbben regisztráltatták magukat. A díjazott Füzesgyarmat polgármestere pedig a Hősök Terén kapott egy oklevelet, meg egy ígéretet, hogy lovát és lovasát ingyen állíthatja rajthoz a városa, azaz ha lesz tavasszal nemzeti vágta Hősök Terén, a négymillió forintnyi nevezési díjat Füzesgyarmat megtarthatja, s ha nem lesz nemzeti vágta, akkor is.

Aczél Gábor, az ÖNkormányzat főszerkesztője

(A teljes lapszám letölthető a TÖOSZ honlap www.toosz.hu ÖNkormányzat című rovatából.)

Publikálta
Sabján, Katalin