Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Balaton

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Idegenforgalmi információ

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Konferencia

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Minisztériumok

Nemzetiségi ügyek

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlament

Polgármesteri hivatal

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

Szociálpolitika

Társadalom

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vélemények


Felhívás a Roma Integráció Évtizede Program keretében Chachipe elnevezésű nemzetközi fotópályázat anyagának települési bemutatására

 2007 nyarán, a budapesti Nyílt Társadalom Intézet Alapítvány és az OSA Archívum nemzetközi online fotópályázatot hirdetett (www.photo.romadecade.org) a Roma Integráció Évtizede Program jegyében. A verseny címe Chachipe volt, amely roma nyelven igazságot, valóságot jelent.

A Roma Integráció Évtizede Program a „Romák a bővülő Európában”, és a “A jövő kihívásai” című 2003. júniusában lezajlott konferencia közvetlen folyományaként jött létre. A regionális, a roma kisebbség problémáját napirendjére tűző konferenciát a Nyílt Társadalom Intézet (OSI) és a Világbank szervezte az Európai Bizottság, a UNDP, az Európa Tanács Fejlesztési Bankja, valamint a Finn és a Svéd Kormányok támogatásával. Ezen a magas szintű eseményen 9 ország miniszterelnökei és kormányzati képviselői – politikailag is elkötelezték magukat, hogy megteszik azokat a szükséges intézkedéseket, melyek következtében csökken a roma és nem roma lakosság közötti társadalmi és gazdasági különbség.

Roma Integráció Évtizede Program (2005-15) soros elnökségét 2007. július 1. és 2008. június 30. között Magyarország tölti be. Az “Évtized Program” a roma kisebbség társadalmi és gazdasági helyzetének javítását három fontos irány mentén jelölte ki:
? Korlátozott számú, országokra is lebontható, mérhető eredményekkel is alátámasztható négy prioritási terület támogatása –oktatás, egészségügy, foglalkoztatás és lakhatás-, valamint az elszámoltathatósághoz szükséges információs bázis kiépítése.
?  Országos Cselekvési Tervek kidolgozása és végrehajtása.
? A közösen elfogadott Tervek megvalósításának ellenőrzése (monitoring), és a Cselekvési Tervek folyamatos felülvizsgálata és esetleges módosítása a program stratégiájának tükrében.

A Cselekvési Terveket követhető és átlátható módon, a roma civil-, valamint nemzetközi szervezetek részvételével kell végrehajtani úgy, hogy az Évtized Program egy befogadó, nyitott és rugalmas folyamat legyen. Az Évtized Program a négy átfogó területe mellett három további, a többieket vertikálisan átható problematikát vizsgál: a szegénységet, a diszkriminációt, és a nemek közötti társadalmi egyenlőséget a kilenc ország, illetve az EU viszonylatában.
A Chachipe pályázat kiírása művészeti szempontból közelített ugyanezen célkitűzéshez. Olyan alkotásokra, fotókra akarta felhívni a figyelmet, amelyek szakítanak a romák hagyományosan előítéletes bemutatásával, és a saját környezetükben egyenrangú és aktív szereplőként ábrázolja a hátrányos helyzetű rétegeket.
A verseny céljai között szerepelt a roma identitás bemutatása, és a roma emberekkel kapcsolatos negatív előítéletek leküzdése, amelynek –természetesen- része volt a pozitív előítéletek megerősítése is. Hivatásos és amatőr alkotók bevonásával egy társadalmi párbeszéd elindítását akartuk elérni, amely túljuthat a szűk szakma berkein, és szélesebb befogadói rétegeket céloz meg.
A 18 országból mintegy 300 szerző 2,000 fotót küldött be.
A győztes fotókból és mintegy további 100 beküldött képből kiállítás nyílt tavaly októberben Budapesten a Centrális Galériában. A fotók az interneten is megtekinthetők, a „Kiállítási Galéria” menüpont alatt, a verseny hivatalos weboldalán: www.romadecade.org. A kiállítás 100 fotója érzékletesen és művészien mutatja be az Európa középső, keleti és déli részén élő roma népesség hétköznapjait, a nehézségeit és sikereit egyaránt. Az alkotók láthatóan törekedtek a művészi értékek és az előítéletektől mentes gondolkodás közti egyensúly megteremtésére - ezzel sokszor a kurátorok feladatát is alaposan megnehezítve-, azonban az tagadhatatlan, hogy a két szemléletmód olykor elkerülhetetlenül felerősíti egymást.
A Chachipe egyik legfőbb célja az volt, hogy párbeszédet indítva, kommunikációs csatornát teremtsen bizonyos, más közegben nehezen megfogalmazható dilemmák közvetítésére, és egyúttal a Roma Integráció Évtizede Program társadalmi üzenetét is továbbítsa.

A fotók a maga változatosságában, komplexitásában mutatják be a romák kilenc országra kiterjedő kulturális, szociális és nyelvi megosztottságát/különbözőségét. Ez valamivel árnyaltabb kép, mint amit megszokhattunk eddig.

Tekintettel arra, hogy a kiállítás érje el valódi célját, valóban jusson el mindenkihez, - kistelepülésekre, vidéki városokba, oda, ahol valóban radikális szemléletváltásra van szükség, ahol az esélyegyenlőség gondolatiságát nem csak szavak szintjén akarjuk elérni – a TÖOSZ a  együttműködési megállapodást kötött a Közép-európai Egyetem  (CEU) Alapítvánnyal.
Az együttműködési megállapodást a TÖOSZ Elnöksége 2008. február 19-i ülésén jóváhagyta.

Jelentkezési lap: letölthető innen

Publikálta
null