Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Balaton

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Idegenforgalmi információ

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Konferencia

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Minisztériumok

Nemzetiségi ügyek

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlament

Polgármesteri hivatal

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

Szociálpolitika

Társadalom

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vélemények


Itt az ÖNkormányzat júliusi lapszáma!

 

 

 

 

Gyenesei Somogyországban volt a címe egy tíz évvel korábban, ebben az újságban megjelent írásnak, amely akkor egy megye talán legismertebb személyiségének a választói által korlátozott, de országlói szerepkörére emlékeztetett. Most, hogy miniszter lett belőle, országlói mivolta ágazati jellegűre szűkült, s nem a választói, hanem saját apparátusának tagjai korlátozzák. Ezért a vele folytatott minapi beszélgetésről Gyenesei tárcában címmel olvashatnak az ÖNkormányzat 2008. júliusi lapszámában.
A jelzett beszélgetés utolsó kérdése, hogy mi lesz a közigazgatási hivatalokkal? Amire az önkormányzati miniszter úgy válaszol, hogy egy június 11-ei kormányrendelet értelmében július 1-jétől törvényesen működnek tovább. Ivancsics Imre egyetemi docens a lap álláspontok rovatában helyet kapott írásában megjegyzi, hogy ez a kormányrendelet a hatályba lépésének napján még nem volt hivatalosan kihirdetve, ami a jogállamiság keretei között elfogadhatatlan, s jelzi, hogy a közigazgatás szabályozásával nincs minden rendben.
Hogy miért nincs, arról a Közigazgatás és az új szabályozás című dolgozatában olvashatnak. A Kormány–Önkormányzatok Egyeztető Fóruma (KÖEF) június 24-ei ülésén történtekről KÖEF harmadik miniszterrel címmel tudósít a lap, az új városok idei kiválasztásáról pedig az újság első oldalán is feltüntetett Nekünk nyolc címmel részletes elemzést tesz közzé. Ez utóbbi része, hogy a bár a Somogy megyei online hírportál utalása szerint az önkormányzati miniszter az új városok vezetőinek vegyes pártállására hivatkozva nyilatkozott, feltehető, hogy ez a nyilatkozata a városi címet elnyert települések egyéni országgyűlési képviselőire vonatkozó „súgáson” alapult. Mintha bizony az egyébként túlnyomórészt független településvezetők nem ismert politikai elkötelezettsége összekeveredett volna az országos „keresztapák” pártelkötelezettségével, s mintha bizony a mérlegelésnél ez utóbbi fontosabb szempont lehet(ett volna).
Helyi magyar vezetők világtalálkozójáról címmel tájékoztat a legújabb lapszám a MÖSZ kétévenkénti, idén hetedik rendezvényének történéseiről, egyebek között arról, hogy az önkormányzati reformról tárgyaló szekció aktív TÖOSZ-szerepvállalás mellett végezte munkáját; a vitavezetői szerepet a rendező szervek felkérése alapján dr. Zongor Gábor főtitkár töltötte be és az ülésen a vitaindító előadók között szerepelt Molnár Gyula, a TÖOSZ elnöke, Újbuda polgármestere is.
A TÖOSZ főtitkára Hídvégardó valósága címmel a lapban maga mutatja be egy hátrányos helyzete ellenére fejlődő település mindennapjait abból az alkalomból, hogy a Nyílt Társadalom Intézete és a Közép-európai Egyetem Archívuma által szervezett és a TÖOSZ elnökségének támogatását élvező Chacipe elnevezésű, utazó fotókiállítás egyik nyári állomása éppen ez a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kisközség volt. „A tárlatmegnyitóra – írja a főtitkár, aki megnyitotta a kiállítást – szlovákiai munkahelyéről hazautazott Berki Tibor, a hídvégardói cigány kisebbségi önkormányzat elnöke, aki a helyben, vagy elérhető közelségben nyújtott munkalehetőség fontosságáról szólván megemlítette, hogy a segély csak ennek hiányában, s csakis átmeneti megoldás lehet. A megnyitót követően beült az autójába és visszament a munkahelyére dolgozni.”
Valóságos időutazásra invitálja az olvasót a Tanyajárat című riport, amelyben az újságíró egy kisvonatban holland turistákkal és friss tojásokat eladni szándékozó Jolánka nénivel együtt zötykölődik, s amely vonat nélkül nyolcvan évvel ezelőtti állapotába süllyedne a környék. Hacsak – utal erre a szerinte igen kétséges lehetőségre a riporter – a Jolánka nénik jogosítványt nem szereznek, s terepjárót nem vesznek, vagy beköltöznek valamelyik faluba.
Európa-szerte tanúi lehetünk a helyi ügyekre irányuló érdeklődés növekedésének. A demokrácia egyik sarokköve, hogy a polgároknak szabadságukban áll részt venni azon problémák kezelésében, amelyek a leginkább érintik őket, s ezt elsősorban otthonokban tehetik. Az Európai Unió egyebek között arra szolgál, hogy a mindennapi emberek és azok választott képviselői együtt legyenek résztvevői az európai integráció példátlan vállalkozásának, a testvér-települési programok lényegében azt példázzák, hogy a helyi közösségek egy integrált Európát építenek. A hazai települési önkormányzatok ilyen testvéri kapcsolatairól ad körképet a legújabb lapszámban az Európa a polgárokért című összeállítás.
                                                               Aczél Gábor főszerkesztő

A teljes lapszám letölthető innen

Publikálta
Sabján, Katalin