Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Balaton

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Idegenforgalmi információ

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Konferencia

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Minisztériumok

Nemzetiségi ügyek

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlament

Polgármesteri hivatal

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

Szociálpolitika

Társadalom

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vélemények


Megjelent az ÖNkormányzat 2009. áprilisi száma

 Az 1989. március 10-én társadalmi szervezetként alapított Tanácsi Önkormányzatok Országos Szövetsége az 1990. szeptember 30-ai önkormányzati választást követően csupán nevének az első szavát változtatta meg, rövidítése (TÖOSZ) nem, programja alig változott.  

 
A kezdeteket is felidéző, a szervezet archívumából származó, húsz év után is igaznak tekinthető értékelés szerint az első és máig legnagyobb országos önkormányzati szövetség ugyan nem valósíthatta meg azt a célját, hogy a valóban közösségi tulajdon a kiépítendő – éppen a tulajdonosok, a közösségek által korlátozott – piacgazdaság meghatározó tulajdoni formája legyen, de érdekérvényesítő tevékenységének talán a legnagyobb eredménye, hogy a köztulajdon és a magántulajdon egyenrangúságának alkotmány-szintű kodifikáltatásában része volt, szerepe lehetett, s hogy erre az alkotmányos szabályra hivatkozva még az 1990-es országgyűlési választások előtt képes volt megakadályozni a helyi önkormányzatok gazdasági önállóságát jóvátehetetlenül korlátozó törvények megszületését. Erőt adott ehhez a tagság 1989-es elképesztő arányú gyarapodása. Mivel a szövetségalapító152 helyi önkormányzathoz már az első esztendőben 569 további csatlakozott. És az akkori 721 tag közül 482 – a jelenlegi tagok csaknem 30 százaléka – mindmáig, azaz húsz éve erősíti a szövetséget. Az újság megnevezi őket, amiképpen megnevezi a kezdettől TÖOSZ-tag önkormányzatok településeinek ama kilencvennégy polgármesterét is, akik legalább az 1990-es választás óta a helyi közösségek első számú, folyamatosan megválasztott vezetői.


A lap álláspontok rovatában Sáska Géza, a TÖOSZ oktatási szakértője a szaktárca első emberének február végén publikált elképzelését véleményezi. Az iskolák újraállamosítási koncepciójában elvetni látja a kormányzat és az önkormányzatok közötti hatalommegosztás logikáját, mi több, az egységes állami ideológia kiépítését lehetetlenné tevő egyensúlyi rendszer folyamatos megszüntetési kísérleteit vizionálja. Hogy igaza van-e, avagy sem, azt a TÖOSZ elnöksége – a legutóbbi ülésén hozott határozata szerint – akkor dönti el, amikor a kormányzati elképzelés írásban rögzített részleteit is megismeri.
Az Okor egy patak, a mindössze félszáz lakóházzal bíró Besence legelőjén folyik át, partján a Drávasík, s talán a világ legtermetesebb kőrisfájával. Egy mítosz szerint e fa gyökerei az alvilágban rögzülnek, a bölcsesség és a sors forrásából táplálkoznak, törzse tartja a Földet, a koronája támasztja az égboltot, s a szivárvány íve alatt naponta jönnek el hozzá az istenek, hogy az árnyékában ítélkezzenek. Besence község önkormányzatának képviselő-testülete a legutóbbi ülésén egy falufejlesztő társaságot alapított, amelynek tagjai azok a korábbi munkanélküliek is – cigányok és nem cigányok –, akik egy falubeli képzés résztvevőiként a sikeres vizsgájuk előtt tizenkilenc helybéli házat az önkormányzat által nyújtott kamatmentes kölcsönből felújítottak. A társaság neve Okor mente Térségfejlesztő Nonprofit Kft. A Szivárvány című cikk szerint együtt tervezni, együtt munkálkodni, ez a cigányok és nem cigányok együttműködésének nagy titka, s ez volt a március 21-én tartott, polgármestereket is megszólaltató antirasszista világnap fővárosi programjának legfontosabb mondandója.


Noha a polgármesterek egyike, a besencei Ignácz József csak azért került be egy országos napilapba, mert azt is megemlítette, hogy a családját ugyan elhozta a fővárosba, de
nem merte elhozni program színhelyére.


Különleges rendezvénye lesz a május 30-án és június 1-jén Kecelen tartandó Európa Napoknak az ehető virágok nemzetközi fesztiválja. A T.G. Virágdekor Szakképző Iskola növendékei készítményeikkel a legutóbb idén januárban a világ egyik legnagyobb szakvásárán, a berlini Grüne Woche (Zöld Hét) nevű rendezvénysorozatán arattak sikert. Ellentétben e szakvásár plakátján láttatott tehénszőrös almaglóbusszal, az ő alkotásaik elfogyaszthatók. A műveikről készített fotókkal ajánlja az olvasók figyelmébe az Eladandó vonzerők című, meglepően sokrétű és gazdag idegenforgalmi összeállítását a legújabb lapszám.


Aczél Gábor alapító főszerkesztő

 

A teljes lapszám letölthető innen:

http://www.toosz.hu/digitalcity/documentsWithFullMenu.jsp?dok=AAAAYLOK&dom=AAAAZJWX&prt=AAAAYFAP&fmn=AAAAYFAY&men=AAAAYHLY


 

Publikálta
null