Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Balaton

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Idegenforgalmi információ

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Konferencia

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Minisztériumok

Nemzetiségi ügyek

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlament

Polgármesteri hivatal

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

Szociálpolitika

Társadalom

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vélemények


Beszámoló az Önkormányzati Energetikai Konferenciáról

A konferenciát Dióssy László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakállamtitkára nyitotta meg. Köszöntőt mondott Ámon Ada, az Energia Klub igazgatója, valamint dr. Zongor Gábor a TÖOSZ főtitkára.

Dely Krisztina a Covenant of Mayors Iroda vezetője a „Polgármesterek nemzetközi összefogása a klímaváltozás ellen” elnevezésű programot mutatta be, amelynek már három magyar település, Budapest,Tata és Biharkeresztes is a tagja. Az előadásból kiderült, miért érdemes csatlakozni a kezdeményezéshez, illetve melyek azok a célok és vállalások, amelyeket a települések kitűztek maguk elé.

Tóth Nelli, az Energia Klub projektvezetője az egyesület önkormányzatokat segítő programjait mutatta be. A 2006 óta futó Mérd Magad projekt az önkormányzati iskolák energiafelhasználásnak racionalizálásában és az energiatudatos oktatásban segít. A Napkorona Bajnokságban, európai mintára, azon települések versengenek, amelyek élen járnak a napenergia hasznosításában. A Klímakalauz  pedig az Energia Klub egyik legfrissebb kiadványa, amely hasznos ötleteket ad a települési klímastratégia elkészítéséhez.

Sabján Katalin, a TÖOSZ Legjobb Önkormányzati Gyakorlatok programjának projektmenedzsere tájékoztatást nyújtott a program céljairól, 2008-as eredményeiről, valamint  ismertette a 2009- es pályázati kategóriákat, amelyek között szerepel az energiahatékonyság és a megújuló energiaforrások témája is.

Dr. Tiborcz Péter, a Fejér Megyei Közgyűlés alelnöke előadásának kulcsgondolata az volt, hogy az önkormányzatoknak nem szabad tétlenül várniuk a század közepére prognosztizált változásokra, hanem már most kell cselekedniük - legalább tervek készítésével. ÖKO-AKTÍV 19 program például abban segít, hogyan aknázhatják ki a megyék azt a helyzetet, hogy az oktatási intézmények a fenntartásukba kerültek.

Dely László energiagazdálkodási konzultáns előadásában egy az ország valamennyi kistérségében alkalmazható modellt vázolt fel. A Tatai Kistérség tapasztalatai, Tatabánya első, országosan is mintaértékű klímaprogramjával együtt nagyban elősegítik a Tatai-medencében tervezett, 4-5 kistérséget átfogó, fenntartható energetikai és vízgazdálkodási együttműködés, egy Ökotérségi Mintaprogram kialakítását és megvalósítását.

Dr. Hubai Ágnes ügyvéd, közbeszerzési tanácsadó a közbeszerzési törvény főbb változásairól beszélt. A változások többek között a (nemzeti és közösségi) értékhatárokat, illetve az erőforrások nyújtásának lehetőségeit érintik. Az új szabályozás értelmében településeknek többféle lehetősége adódhat a helyi kis- és középvállalkozások támogatására.  Új szabályként jelent meg a közbeszerzés során a környezeti szempontok kötelező figyelembevétele.

Dr. Halm Tamás, az „Együtt a környezetért” konzorciumi program képviselője a „Pályázni válság idején?” című előadásában az EU-s források gyors felhasználására buzdított, illetve az önkormányzatok nagy szerepére hívta fel a figyelmet. Bíztató jelként értékelte, hogy az idei KEOP pályázatban 4 új megújulós, valamint 5 új energiahatékonysági pályázati konstrukció is helyet kapott.

Mármarosi István, az Ener-G Zrt. üzletfejlesztési vezetője a hulladéklerakókban keletkező depóniagáz felhasználásának lehetőségeit és nehézségeit mutatta be, majd az ESCO-s finanszírozási konstrukciók széleskörű energetikai szolgáltatásaira hívta fel a figyelmet.

Molnár Tibor és Mészáros György projektvezetők Újbuda önkormányzati napelemes projektjeiről tartottak érdekes beszámolót. Minden jelenlevőnek tanulságul szolgálhat, hogy az önkormányzat két irodaépületén elhelyezett 300 m2-es napelem rendszer megvalósítását egy 100% önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanfejlesztő cég segítségével valósult meg. A várhatóan több mint 45 év élettartamú 96 illetve 98 napelem tábla éves szinten 54 tonna CO2 kibocsátást akadályoz meg.

Dr. Nagy József a MAVIRKA Klaszter (Magyar Virtuális Mikrohálózatok Mérlegközi Klaszter) elnöke a Miskolcot körülölelő 44 településből álló Bükk-Makk Leader közösség egyedülálló kezdeményezését mutatta be, amely az energia megújuló energiaforrásokkal történő helyi megtermelésére és annak a közösség tagjai általi felhasználására, értékesítésére tesz kísérletet.

Bögre Lajosné polgármester asszonytól és Burainé Hajdú Éva jegyzőtől megtudhattuk, miért választotta településük, Tiszatarján, éppen a biomasszát a megújuló erőforrások közül.
A település közel 30 hektárnyi árterét először meg kellett tisztítani a gyalogakáctól és az így felszabadult területen, a WWF támogatásával energiafüzet telepítettek. A mintaprojekt remélhetőleg találkozik a Tisza-menti települések támogatásával és több önkormányzat is követi Tiszatarján példáját. A távlati tervek között szerepel egy saját biomassza alapú falufűtőmű megépítése is.

Szabó Ferenc, Tét város polgármestere egy biogáz üzem tervezéséhez próbált segítséget nyújtani a jelenlévőknek. Beszélt a növekvő kukorica felvásárlási árakról, a külföldi beruházókkal és hazai pályázatírókkal folytatott hosszadalmas egyeztetésekről, a gazdák egyre fogyó türelméről, valamint az alig néhány oldalas osztrák, illetve sokszáz oldalra rúgó magyar pályázati dokumentációról is.

Bogya Zoltán, Magyar Energia Hivatal Gázengedélyezési és Felügyeleti Osztály munkatársának előadása a Gázellátásról szóló törvény 2009. júliusi változásairól szólt. A szabályozásnak köszönhetően remélhetőleg áttekinthetőbb és érthetőbb lesz a liberalizált piacon való eligazodás. Újdonság, hogy a fogyasztók között 3 új átmeneti kategória lesz: a kisfogyasztók (lakosság) az egyetemes szolgáltatóktól vehetik, fix tarifa mellett a gázt. A 20 és 100 m3/óra közötti fogyasztók eldönthetik, hogy kimennek-e a szabad piacra, 100 m3 fölött viszont már csak a szabadpiacon vehetnek gázt.

Fazekasné Czakó Ilona, Hódmezővásárhely energetikusa, valamint az ETE TESZ alelnöke, a város utóbbi 4-5 évben szerzett villamosenergia szabadpiaci tapasztalatait osztotta meg a hallgatósággal. Hódmezővásárhelynek 2006-ban 60 millió forintot sikerült megtakarítani a liberalizált piacon.

A témákról részletesebb információkat kaphat, illetve letöltheti az előadások anyagait.

 

 

Publikálta
null