Debreceni Egyetem – kutatási támogatások

Debreceni Egyetem – kutatási támogatások

 

A Széchenyi-terv Nemzeti Kutatási és Fejlesztési Programok pályázatán több mint 456 millió forintos kutatási támogatást nyert a Debreceni Egyetem.

 

Fésüs László akadémikus, a DE rektora május 23-án, szerdán tartott sajtótájékoztatóján elmondta: három témakörben - az életminőség javítása; környezetvédelmi és anyagtudományi kutatások; a nemzeti örökség és a jelenkor társadalmi kihívások kutatása - nyert jelentős anyagi forrásokat az intézmény.

Az életminőség javítására az egyetem közösen pályázott Debrecen önkormányzatával és további nyolc jelentős kutatóközponttal, illetve gazdasági társasággal.

A projekt során - a teljes emberi géntérkép ismertté válását követően - azt vizsgálják, hogyan lehet olyan új diagnosztikai és terápiás eljárásokat kidolgozni, amelyekkel megelőzhetőek, illetve csökkenthetőek az érrendszeri és a daganatos megbetegedések, hiszen ezek ma Északkelet-Magyarországon a legfőbb halálozási okok.

 

Kósa Lajos Debrecen polgármestere a sajtótájékoztatón elmondta: a városi önkormányzat infrastruktúra biztosításával kívánja támogatni a jelentős kutatási projektet. Ezért ingyenesen egy debreceni Füredi úti épületegyüttest bocsát az egyetem rendelkezésére.

 

A sajtótájékoztatón elhangzott: a Széchenyi-terv keretében támogatást nyertek a borsodi betonit-telep kutatására is. Szöőr Gyula, a kutatás szakmai vezetője elmondta: a betonit különleges, üledékes kőzet, amelyből jelentős készletet fedeztek fel Borsod megyében.

 

A nemzeti örökség és a jelenkor társadalmi kihívások kutatása program keretében három programhoz nyert támogatást a Debreceni Egyetem. Ezek közül Göröndei András professzor kiemelte a Nemzeti identitástudat, kisebbség multikulturalitás a Kárpát-medence múltjában és jelenében című programot.

 

Mint mondta: az európai uniós csatlakozás időszakában nagy kihívást jelent az önismeret és a nemzeti öntudat megerősítése az irodalmon keresztül. Ezt szolgálja "a nemzetfelegyenesítő program". A kutatások eredményét átfogó tanulmánykötetben, szöveggyűjteményekben és konferenciákon ismertetik.