Utolsó szalmaszálként az A csoport favoritja, Dánia ellen lépett pályára a világbajnok francia válogatott, ám nem sikerült a csoda: Rommedahl és Tomasson góljával Dánia 2-0-ra győzött, Franciaország pedig rúgott gól nélkül, szégyenszemre kiesett. |
Eredmények, menetrend
|
|
Dán szurkolói üzenet: Viszlát, Franciaország! | A csoport: Dánia-Franciaország 2-0 (1-0) Incshon, 51 ezer néző, v.: Pereira (portugál) Dánia: Sörensen - Helveg, Henriksen, Laursen, Niclas Jensen - Rommedahl, Gravesen, Töfting (B. Nielsen, 84.), Jörgensen (Grönkjaer, 46.), Poulsen (Bögelund, 76.) - Tomasson Franciaország: Barthez - Candela, Thuram, Desailly, Lizarazu - Vieira (Micoud, 71.), Makelele - Wiltord (Djorkaeff, 83.), Zidane, Dugarry (Cissé, 54.) - Trezeguet sárga lap: Poulsen (27.), N. Jensen (71.), illetve Dugarry (8.) gól: Rommedahl (22.), Tomasson (67.)
11. perc: Jensen átadásáról Tomasson éppen lemaradt, Rommehdal pedig tíz méterre a kaputól nem találta el a labdát.
16. perc: Dugarry jó ütemben ugratta ki Trezeguet-t, de a kapujából kiinduló Sörensen elcsípta a labdát a csatár elől.
18. perc: Wiltord és Trezeguet megkeverte a dán védelmet, de a helyzet abból adódótt, hogy a kaputól 17 méterre Henriksen saját lábában elesett. Trezeguet senkitől sem zavartatva betört a büntetőterületen belülre, egy csellel elfektete a rátámadó védőt, majd hét méterről lőtt, Sörensen bravúrral védett.
22. perc: Töfting egy lecsorgó labdát a tizenhatos jobb sarkától okosan középre emelte, Tomasson nem fért a labdához, de a hosszú oldalon érkező Rommedahl okosan a bal sarokba helyezett (1-0).
30. perc: Dugarry bal oldali badását a jól helyezkedő Trezeguet keményen kapura fejelte, Sörensen elvetődve a bal kapufánál kaparította meg a labdát.
38. perc: Zidane 25 méterről jobbal csavart a hosszú sarokra, Sörensen repült, de nem érte el a labdát, amely centiméterekkel kerülte el a bal felső sarkot.
43. perc: Wiltord és Trezeguet ismét remekül háromszögezett, ám Sörensen hárított, csakúgy, mint a fél perccel későbbi Wiltord-bombánál is.
46. perc: Candela beadásáról éppen lemaradt a középen egyedül érkező Zidane.
51. perc: Zidane jobb oldali szögletrúgását követően Desailly 10 méterről fejelt kapura, a jobb kapufánál álló Töfting megdermedve nézte, amit a labda a lécen csattant.
59. perc: Tomasson tíz méteres lövését a levegőbn úszva ütötte ki Barthez, de az asszistens már lest jelzett. Három perc múlva a másik oldalon Wiltord és Sörensen megismételte a mutatványt - a bíró ekkor is lest jelzett.
67. perc: Szenzációs, végtelenül egyszerű támadásból növelte előnyét Dánia. Grönkjaer bal oldalról középre lőtte a labdát, és az érkező Tomasson (talán lerántva az őt követő Thuramot) öt méterről a kiszolgálatott Barthez mellett a kapu közepébe passzolt (2-0).
73. perc: Cissé éles szögből megeresztett lövése kiperdült Sörensen kezéből és furcsa ívvel a jobb kapufa mellett hagyta el a játékteret.
74. perc: Wiltord 16 méteres lövését védte Sörensen.
75. perc: Wiltord rövid passzát az ötös vonalánál érkező Trezeguet a felső lécre emelte.
|
|
Zidane és a francia csapat is elbukott a Távol-Keleten | 78. perc: Zidane 23 méteres szabadrúgása elkerülte a dán kaput.
84. perc: Bögelund egy kényszerítő után nyolc méterről az oldalhálóba lőtt.
Az utolsó szalmaszálat kellett megragadnia a világ- és Európa-bajnok francia válogatottnak Dánia ellen, hiszen a világbajnokság első két mérkőzésén nem rúgott gólt, s mindössze egy pontocskát szerzett. A dánok ezzel szemben négy pontot gyűjtöttek, számukra már a döntetlen is meghozta volna nyolcaddöntőbe jutást.
A siker érdekében a franciák nem halogathatták tovább Zinedine Zidane bevetését, a bal combját fájlaló szupersztár még a Korea elleni utolsó, felkészülési meccsek egyikén sérült meg, ám a sorsdöntő összecsapáson ő is kifutott az incshoni stadion gyepére. Változások történtek a középpályán és a védelemben is. Petit sárga lapjai miatt hiányzott, helyette Makelele kezdett, míg a sérült Leboeuf helyett az eredetileg Christanval mégsem jutott szóhoz, inkább Thuram lépett beljebb és jobb oldalon Candela kapott szerepet. Az Uruguay ellen kiállított és eltiltott Henry helyén Dugarry kezdett.
Dán oldalon Morten Olsen szövetségi kapitány is változtatott: kimaradt a csapatból a világbajnokság legidősebb játékosa, Jan Heintze, helyén Niclas Jensen lépett pályára, míg Grönkjaert és Sandot Jörgensen, illetve Poulsen volt hivatott pótolni.
A világbajnokság statisztikusai érdekes adalékkal szolgáltak az összecsapás előtt. Kimutatták, hogy tétmérkőzésen 1984 óta négy alkalommal találkozott egymással a két csapat, és amelyik győzött a párharc során, az nyerte meg végül az adott eseményt is. 1984. június 12-én a franciaországi Eb nyitómérkőzésén (amely a kiállított Amoros és a lábtörést szenvedett Simonsen miatt is emlékezetes maradt) Platini góljával 2-1-re nyertek Nyolc évvel később Elstrup gólja jelentett 2-1-es dán sikert, míg az 1998-as vb-n, és a két évvel ezelőtti kontinensviadalon is gall győzelem (2-1, 3-0) született.
A találkozó viszonylagos francia fölénnyel kezdődött, de hiába birtokolták többet a labdát, nem jutottak igazi helyzethez. Trezeguet ugyan lábbal és fejjel is veszélyeztetett (mindkétszer Sörensen védett magabiztosan), a korábban megszokott villámgyors, egyérintős játék nemcsak erről a mérkőzésről, de az egész vb-ről hiányzott a gall csapatból. Zidane lábán irdatlan nagy kötés éktelenkedett, érezni is lehetett, nem az igazi karmester, elöl Henry hiányát a lomha Dugarry nem tudta pótolni.
Rommedahl gólja megnyugtatta a dánokat, ettől kezdve játszhatták biztonsági, sokat futó, gyorsan kontrázó játékukat, míg Franciaország Desailly és Trezeguet révén két kapufát is szerzett - ötre növelve ezzel a világbajnokságon elért kapudöngető lövések számát. Tomasson találata után aztán végképp eldőlt, Franciaország szégyenszemre kiesett. Utoljára 1966-ban fordult elő, hogy a címvédő, az 1962-es győztes Brazília nem jutott tovább a csoportkörből (előtte 1934-ben Uruguay címvédőként nem indult), de arra még nem volt példa, hogy az aktuális világelső győzelem és rúgott gól nélkül essen ki.
Dánia pedig ha hisz a babonában, megkezdheti felkészülését a végső győzelemre.
Olvasóink egyébként jó érzékkel tapintottak rá a leggyengébb sztárcsapatra, hiszen az [origo] szavazásán, amelyen azt kérdeztük, melyik "nagy" búcsúzik legelőször, fölényesen nyert a francia válogatott. Összesen 24 122 voks érkezett, ennek 60,8 százaléka (14 659 szavazat) vélte úgy, hogy Zidane-ék nem élik túl a csoportkört. 15,9 százalék (3835) az angolok, 13,5 százalék (3267) a németek, 5,7 százalék (1372) az argentinok bukását várta. Az eddig százszázalékos brazil csapat mindössze 989 magyar ellendrukkerrel számolhat (4,1 %).
Morten Olsen, dán szövetségi kapitány: "Jó napot fogtunk ki, a csapat fegyelmezetten és nagy önbizalommal játszott. Boldog vagyok, hogy ebből a nehéz csoportból sikerült továbbjutnunk."
Roger Lemerre, francia szövetségi kapitány: "Már a világbajnokság előtt is sok apró problémával küszködtünk, soha nem állt rendelkezésemre egy teljesen egészséges játékosokat felvonultató csapat. Nem vagyok elkeseredve, a jövőben fiatalokkal frissítjük fel az együttest és keményen fogunk dolgozni. Túl fogjuk élni ezt a kudarcot. Ahogy a győzelmet, úgy a vereséget is el kell fogadni."
|