Kisállattenyésztő-bezárás.1.

 A szakszervezet szerint még van visszaút
Gémesi György a miniszterrel egyeztet

Háromoldalú egyeztetésnek indult az a találkozó, amelyet december 22-re hívott össze dr. Gémesi György polgármester, hogy kísérletet tegyen a Kisállattenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézet sorsának megnyugtató rendezésére. Érdemi megbeszélésre azonban nem kerülhetett sor, mivel a Földművelési és Vidékfejlesztési minisztérium csupán megfigyelői jogkörrel látta el azt a munkatársát, akit megbízott a rendezvényen való részvétellel.

Pedig beszélni, egyeztetni lett volna miről. Ezt bizonyították a KÁTKI azon munkatársai is, akik abban a reményben jöttek el, hogy itt megtudják, mire is számíthatnak január elsejétől. Mivel az intézmény valamennyi munkatársára érvényben volt, és mind a mai napig érvényben van az a tilalom, hogy nem nyilatkozhatnak a sajtó képviselőinek, így nem mondhatták el a véleményüket az esettel kapcsolatosan. Kérdéseiket azonban feltehették a jelenlévőknek, dr. Gémesi György polgármesternek, dr. Hidas Andrásnak, az intézmény azóta felmentett vezetőjének és dr. Kuti Lászlónak, a Tudományos és Innovációs Dolgozók Szakszervezete elnökének.
Mint azt Kuti László elmondta, nem csak felháborító, hanem törvénytelen is volt a minisztérium eljárása. Az ide vonatkozó törvények szerint ugyanis az átszervezés megkezdése előtt 14 nappal tájékoztatni kellett volna a munkavállalókat a kialakult helyzetről, és a meg kellett volna kezdeni a szakszervezettel az egyeztetést, ez pedig nem történt meg.
- Hogyan látja visszafordítható még ez a folyamat?
- Úgy ítélem meg, van rá halvány esély, hogy Gráf József miniszter átgondolja a felszámolásról hozott döntését. Az intézmény megszüntetésével január 1-től a minisztérium új intézetet hozott létre, amelynek központja Herceghalom, és a telephelye Gödöllő, ahonnan március 31-ig kell végrehajtani az áttelepítést. Lényegében ezt a folyamatot kellene felfüggesztenie a miniszter úrnak, és egy átgondolt folyamat során megvizsgálni, hogy mit tehetünk, hogyan lehet ezt úgy végrehajtani, hogy ne sérüljenek az érdekek. De ez egy több éves folyamat!
- Említette, hogy az eljárás során törvénysértés történt. Hogyan vélekedik arról, hogy megtiltották a nyilatkozattételt az intézmény dolgozóinak?
- Ezt rendkívül arrogáns lépésnek tartom. Igaz, erre nincs jogszabály, de a rendszerváltás óta példa sem!

A december 22-ei megbeszélésen a KÁTKI dolgozói csalódottan vették tudomásul, hogy, nem hogy a meghívott miniszter nem jött el, de felügyeleti szervüktől sem a főosztályvezetői, sem osztályvezetői szinten nem méltatták őket arra, hogy tájékoztassák őket, mire is számíthatnak a jövőben, és válaszoljanak kérdéseikre. Pedig lett volna mire. Az intézmény munkatársai nem csak arra voltak kíváncsiak, hogy kinek lesz munkája január 1-től, hanem például arra is, hogy mi lesz azokkal a folyamatban lévő pályázatokkal, amelyekhez a munkákat, pl. a baromfiállomány telepítését, január első napjaiban meg kell kezdeni. Többen felvetették, hogy a leállás nem csak az itt dolgozók jövőjét veszélyezteti, hanem azoknak a cégeket is, akik az itt folyó munkába bekapcsolódtak. Az intézet megszűnése, felszámolása csődhelyzetbe sodorhatja azokat a vállalkozásokat, akik a több mint száz esztendős intézményben bízva, hosszú távra tervezve itt hajtottak végre beruházásokat. Többen is felvetették, ezzel e lépéssel megszűnik a lehetőség az egyetemisták képzésére.

folytatjuk,

 

Kisállattenyésztő-bezárás.2.