A Magyar Pénzügyi és Tőzsdei Almanach az egyetlen olyan kiadvány a hazai könyvpiacon, amely a teljes magyar pénzügyi intézményrendszer bemutatására törekszik. Amikor 1990 tavaszán útjára indították az első magyar nyelvű kötetet, a kiadó TAS-11 Kft. szerkesztőinek az volt a céljuk, hogy egy olyan kiadványt hozzanak létre, amely a magyarországi pénzügyi intézményrendszer átfogó bemutatásán túl évről évre nyomon követi a pénzügyi világban bekövetkező változásokat is.
Az eltelt 16 év alatt az almanach immár 72 magyar és angol nyelvű kötetben, több tízezer oldalon, egységes szerkezetben tekintette és tekinti át a Magyarországon működő pénzügyi szervezetek történetét, tevékenységét, stratégiai elképzeléseit, valamint mutatta és mutatja be a társaságok pénzügyi adatait és vezető testületeinek összetételét. A kiadvány szereplői között megtalálhatók a hitelintézetek, a nemzetközi pénzügyi szervezetek magyarországi képviseletei, a lízing-, faktoring- és biztosítótársaságok, a külföldi bankok és biztosítók hazai fióktelepei, a pénztárak, a tőzsde és a tőzsdei kibocsátók, a brókercégek, a befektetésialap-kezelő társaságok, a könyvvizsgálók, a szakmai-érdekvédelmi szervezetek és még sokan mások. A XVI. évfolyam két kötetében több mint 1500 oldalon összesen mintegy 1000 szervezet adatai szerepelnek. A kiadványban a hazai pénz- és tőkepiacok folyamatairól olyan ismert szakemberek írtak elemzéseket, mint Asztalos László, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) Felügyeleti Tanácsának tagja, Marsi Erika, a PSZÁF főigazgatója, Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke, Nyers Rezső, a bankszövetség főtitkára, Pál Árpád, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) vezérigazgatója, Szalay-Berzeviczy Attila, a BÉT elnöke, Kiss Endre, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnöke, valamint számos szakmai szövetség elnöke és főtitkára.
A pénzügyi világ változásait követve számos ponton változott az almanach is. Az európai uniós lehetőségeket kihasználva új típusú szereplők jelennek meg a magyar piacon, amely folyamathoz igazodóan, az idei kiadás új fejezetben mutatja be az Európai Gazdasági Térség tagállami bankok és biztosítók fióktelepeit. A biztosítóegyesületek piaci szerepének növekedését jelzi, hogy közülük kettő, mégpedig a legnagyobbak közül, részletes információkkal jelenik meg. A legutóbbi időkben piacra lépett hitelintézetek és egyéb szervezetek is helyet kaptak a kiadványban. A Tőzsdék című fejezet helyett pedig az immár egységes Budapesti Értéktőzsdét mutatja be a könyv.
A Magyar Pénzügyi és Tőzsdei Almanach XVI. évfolyamának angol nyelvű kiadása december közepére készül el. A kiadvány online változata a www.e-almanach.hu internetes címen érhető el. Az e-Almanach túllép a nyomtatott kiadvány szereplőinek körén, és – a PSZÁF, valamint a szakmai érdekképviseletek nyilvános adatbázisaira támaszkodva – több mint 2000 pénzügyi szervezet adatait teszi naprakészen elérhetővé.
A Magyar Pénzügyi és Tőzsdei Almanach XVI. évfolyamának magyar nyelvű kötetei november 24-től vásárolhatók meg az EuroKlub Könyvesboltban: 1054 Budapest, Bank u. 6., tel.: 302-38-67, fax: 373-07-76, e-mail: euroklub@tas.hu
|