A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Kisújszálláson egy most készülő gazdasági program keretében tervezik meg a város fejlesztésének négyéves programját – tudtuk meg Kecze István, újonnan megválasztott polgármestertől. A városfejlesztésben elért eredményeivel az előző képviselő-testület magasra tette a mércét: megfelelően működtették a város intézményeit, utakat, járdákat építettek, köztereket és közintézményeket újítottak fel, bővítették a szennyvízcsatorna-hálózatot.
A tervek között szerepel a Városházpalota felújítása is
Mindennek magas az ára, az önkormányzatnak ugyanis 2026-ig kell fizetni a milliárdos nagyságrendű beruházási hiteleket azok kamataival együtt, és ez év végén 234 millió forintra rúg a működési hitel is. Ennek ellenére a további fejlesztési elképzelésekről nem mond le a város. Ehhez az Európai Unió pályázati támogatásait, valamint a városban élők tehetségét és szorgalmát szeretnék igénybe venni. Az ivóvízminőség-javító programban felújítanak 11 kilométer hosszú csőhálózatot, ami jelentős költségnövekedéssel jár. A lakossági terhek mérséklésére 2007-től a víz- és csatornadíjak infláció alatti növelését, az időseknek és a rászorulóknak a fogyasztás mértékétől függő differenciált díjtarifát vezetnek be. A szennyvíztisztító telep rekonstrukcióját és a szennyvízcsatorna hálózat 100 százalékos kiépítését 2008-ig befejezik.
A tervek között szerepel a gyógyvizű strand fejlesztésére vonatkozó, néhány éve készíttetett látvány- és tanulmányterv egy-egy elemének megvalósítása, egy tanuszoda építése, a volt Bárány-szanatórium és öregek napközi otthona épületegyüttesének bekapcsolása a gyógyfürdőhöz kapcsolódó gyógyító tevékenységekbe. A belterületi burkolt utak hossza jelenleg a teljes úthálózatnak 56,4 százaléka, ezért az úthálózat-fejlesztés az elkövetkező időszak egyik fontos feladata: 2010-ig a burkolt utak arányát 70-75 százalékra szeretnék növelni – hangsúlyozta a polgármester. A munkahelyteremtő vállalkozói kedv növelése fontos cél a városban, ezért egy önkormányzati képviselő kiemelt feladatként kapja ezt a feladatot. Vállalkozói klub indítását, az „Év vállalkozója” díj adományozását tervezik, illetve a mezőgazdaságból élők jelenlegi létszámának fenntartását, a helyi kertkultúra megújítását, mezőgazdasági termékfeldolgozó üzemek – rizshántoló, gyümölcsaszaló – telepítését, a lovas rendezvények továbbfejlesztését.
A további tervek között szerepel a városi kábeltelevíziós-hálózat teljes kiépítése, a Kisúj TV szolgáltatási körének bővítése, egy regionális rádió indítása, a Városházpalota felújítása, egy Országzászló felállítása, a Nagyerdő, mint kiemelt természeti érték országosan védetté nyilvánítása, egy korszerű óvoda és egy többfunkciós rendezvényház megépítése, amelyben könyvtár, zene- és tánchelyiségek, tornacsarnok kapna helyet.
Van teendő bőven az egészségügyi ellátás terén is. Nem megoldott a városban a napközbeni sürgősségi betegellátás, betöltetlen egy háziorvosi és egy fogorvosi körzet, hiányzik a házi segélyhívó rendszer, de új épületszárnyat építését tervezik a Szociális és Gyermekjóléti Alapszolgáltató Központban is. Szükség lenne a rendőrségi éjszakai ügyelet visszaállítására, a rendőrőrs működési feltételeinek javítására, akár csak egy többfunkciós kulturális komplexumra és egy új, városi múzeumépületre. Tervezik a következő négy évben egy szabadidőpark kialakítását az erdei tornapálya felújításával együtt, egy országos őszi fesztivál megszervezését, és egy szállodaépület vagy apartmanház kialakítását – tudtuk meg Kecze Istvántól.
(Fotó: www.kisujszallas.hu)
|