A Jászsági Többcélú Társulás alapításakor felvállalta, hogy a szociális területen is igyekszik segítségére lenni a rászorulóknak. Ennek jegyében alakult meg a Támogató Szolgálat, mely 2006. január elsejével működik. Az adminisztratív dolgok kialakítása, a megfelelően szakképzett csapat toborzása, eszközök biztosítása több hónapot vett igénybe. Így a tavalyi évet tanuló-gyakorló évnek is minősíthetjük mondja Széll Anett, az intézmény vezetője.
- Jászkiséren, Jászárokszálláson és Jászladányon van szakmai központja Támogató Szolgálatnak, mely 15 településen biztosítja a szolgáltatást. A közösségi ellátás 4 központtal 18 településen érhető el. A Támogató Szolgálat a fogyatékkal élőknek biztosít szállítást és személyi segítséget, ha ezt kérik. Önkéntes alapon működik a szolgáltatás, megállapodást kötünk mindenkivel, hiszen ezekért szerény térítési díjat fizetni kell. A szolgálatnak 3 speciális járműve van, amivel kerekesszékes embereket is tudunk szállítani. A 23 munkatársunk pedig szakképzett szociálpedagógus, szociális gondozó, ápoló – tájékoztatott a vezető asszony.
A hétköznapok során nagyon sokat futnak az autók, hiszen gyerekeket szállítanak Berénybe az Eltérő Tantervű Tagozatra, a Maci Oviba, de van, akit Szolnokra. Vannak olyan gyermekek, akik Budapesten, a Pető Intézetben kapnak szakszerű ellátást, s őket hetente szállítja oda-vissza a Támogató Szolgálat járműve. Gyakran fordul elő, hogy ügyeit kell intéznie a mozgáskorlátozottaknak különböző hivatalba, orvoshoz kell vinni, de ha éppen egy klubba, valamilyen előadásra szeretne eljutni, az is beletartozik a szolgáltatásba.
Széll Anett azt is hangsúlyozta, nagyon fontos az információnyújtás, a tanácsadás is a Támogató Szolgálat munkájában. A fogyatékkal élők lehetőségeit gyakran nem ismerik éppen az érintettek. A süketnémák csak jelnyelvi tolmáccsal tudnak kommunikálni, nekik is tudnak segíteni, a Jászságban is dolgozik jelnyelvi tolmács, aki segítségére van a szolgálatnak és az ellátottaknak az egymás közötti kommunikációban.
A Támogató Szolgálat tevékenységének másik nagy területe a közösségi ellátás, amit szintén önkéntes alapon, kérelemre lehet igénybe venni. Ez a szolgáltatás azonban ingyenes, és pszichiátriai betegek részére jelenthet segítséget. Ez egy nagyon nehéz terület, hiszen éppen a betegség jellegéből adódik, hogy sokan nem ismerik el betegségüket, nem fordulnak segítségért sehová. Márpedig aki maga nem látja be, hogy bajban van, hogy segítségre szorul, azon nem tudnak segíteni. A közösségi ellátás keretében hosszú távú ellátást tudna a szolgálat biztosítani. Ehhez sok segítséget kaptak már eddig is a jászberényi pszichiáterektől. A problémamegoldástól a készségfejlesztésen át sok területen lehet segíteni, s mintegy „kihozni” a betegségből az embereket, ha ezt ő maga is akarja.
A kisebb közösségekben, a falvakban az emberek jobban ismerik egymást, összetartóbbak, s a pszichiátriai betegeket könnyebben megtalálta a szolgálat, illetve ők a szolgálatot, és kérték a segítségüket. E téren önsegítő csoportok működtetését is tervezik, a szabadidő eltöltéséhez szerveznek majd közös programokat. A hétköznapi teendőkbe bevonják a családot, a szomszédokat, figyelemmel kísérik a kezelések, gondjuk van a gyógyszerezésre, a kezelésekre elkísérik a beteget, a feszültségeiket egy-egy jó szóval, beszélgetéssel feloldják.
- Jászfényszaruban például már e területen is szép eredményt tudnak felmutatni. Jászberényben azonban nem, vagy alig veszik igénybe azt a fajta szolgáltatást - mondta Széll Anett.
Tavaly is hirdettek találkozót – ami nem kötelez semmire –, ahová a családtagokat is hívták, várták, de csak egyetlen érdeklődő akadt. Pedig itt is élnek szenvedély betegek, depressziósok, pánikbetegek, akiknek az életvitelükhöz is tudnának segítséget adni, ehhez is van szakképzett munkatársa a szolgálatnak.
Az idei tervek között az első helyen szerepel, hogy 2007. Az esélyegyenlőség éve, ennek jegyében szerveznek különböző programokat. A jogszabályozás változása miatt a súlyosan fogyatékosok támogatása kerül előtérbe, de az ellátottak körének bővítése állandó feladat marad. A különböző civilszervezetekkel alakítanak ki szorosabb kapcsolatot. Nyárra tervezik, hogy a megye más támogató szolgálatainak munkatársaival egy találkozót rendeznek. Ezzel a kapcsolatok szélesítése a tapasztalatok cseréje is megvalósul. Tervezik, hogy a Jász Expón-n is megjelennek, hogy még szélesebb körben népszerűsítsék szolgáltatásait, s a valóban rászorulókhoz, a súlyosan fogyatékosokhoz és pszichiátriai betegekhez eljuthassanak.
Kiss Erika
|