Jászteleken is a szennyvízhálózat kiépítésén gondolkoznak. Már minden tanulmányt, tervet elkészítettek, s várják, hogy a források előteremtéséhez regionális pályázati lehetőségük legyen.
A beruházás előkészítésének részeként víziközmű-társulat alakítását szervezik, hasonlóan mint ahogy a többi településen is történt. Ezzel a lakossági hozzájárulást és az állami támogatást is el lehet érni. Jásztelek, Jánoshida és Alattyán közösen egy Regionális Operatív Program (ROP) pályázatán is részt vesz, melyen 25,5 milliót nyertek el a kistelepülések foglalkoztatási gondjaik megoldására.
Jászárokszállás központja megújult. A tavaly felújított Jászberény-Jászárokszállás közötti út részeként elkészült a városháza előtt a körforgalmi csomópont, mely hetven millióba került. A csomópont környékén több parkolót is kialakítottak, melyeket térkővel burkoltak. A közeli piacot és környékét is rendezték, erre 14 milliót költöttek. Új útburkolt, járda, csapadékvíz-elvezetés épült, s új parkolókat is kialakítottak a vásárlók számára.
A kisebb településeken egyre nagyobb gond az iskolák fenntartása. Korábban Jászágó és Jászdózsa társult az iskolafenntartásban. Nekik már tapasztalatuk van a közös működtetés előnyeiről, a finanszírozásról. Az utóbbi hónapokban több iskolafenntartói társulás létrehozása is felmerült a Jászságban. Jászboldogháza önkormányzata Jászberénnyel is tárgyalt, majd végül Jászalsószentgyörggyel tervezi a hasonló együttműködés kialakítását. A cél az, hogy a gyereknek ne kelljen utazni, lakóhelyén tanulhasson. Ám az iskolák szaktanárainak feladatait a két iskola között felosztják, így valószínűleg ők ingáznak. A legújabb fejlemény pedig az, hogy a porteleki szülők – akiknek a felső tagozat Jászberényben lesz szeptembertől – 20 gyereket a boldogházi iskolába járatnak eztán. Az iskolafenntartásban Jászkisér a közeli, Heves megyei Pély önkormányzatával készül oktatási társulást létrehozni, egy közös óvoda és egy iskola működtetésére. Jászszentandrás, Jászivánnyal, Apátival és Jászdózsával is elképzelhetőnek tartja a társulást. Az oktatásban bekövetkezett problémák kezelése Jászapátin is feladat. Itt a korábbi két általános iskolát szeptembertől összevonják, s közös vezetés alatt próbálják meg kisebb plusz kiadással biztosítani az általános iskolai oktatást. Szeptembertől egy óvodai csoporttal is kevesebb lesz a városban, mert nincs annyi 3 éves, hogy újabb csoport alakuljon.
Jászalsószentgyörgyön – ahol tavaly óta új polgármester irányítja a falut - is csinosítják a falu központját. Ennek részekét a községháza előtti parkot átépítik, emiatt 40 éves fákat, sövényt vágtak ki. A munkálatok során az előző önkormányzatok által létesített Szent György-szobrot és egy székely-kaput – ami Dávid Sándor fafaragó művész alkotása - is eltávolítottak. Ez utóbbit egy játszótér bejáratánál állítják majd fel. A szobrot a Szentgyörgyért Alapítvány létesítette, a forrást biztosította hozzá. Most a szobrot nekik átadják, hogy tegyenek vele, amit akarnak.
Jászapátinak évek óta egyre terebélyesedő kapcsolata van Franciaországgal. Carignan várossal 2002 óta testvérvárosi kapcsolatban állnak. Ennek révén kistérségi kapcsolatot is kialakítottak a franciákkal és azok kanadai és gaboni barátaival is. Ők együtt jártak nemrég Jászapátiban. A vendégek egy újabb megállapodást írtak alá Jászapátiban, mely már az Alsó-Jászság 9 településére vonatkozik. Az új megállapodásban, baráti szerződésben rögzítették az iskolai cserekapcsolatok bővítését, a turizmus, a kereskedelmi és mezőgazdasági együttműködés fejlesztését, sport- és kulturális eseményeken való kölcsönös részvételt.
A Jászkisérhez tartozó Szellőháton élő családok víz nélkül maradt két hónappal ezelőtt, mert volt állami gazdaság területén működött kút vize elapadt. A területnek – a kúttal együtt – a privatizációt követően most egy olasz tulajdonosa van. A jó minőségű ivóvizet azonban a település minden lakosa számára az önkormányzatnak kell biztosítani. Szellőhátra vezetékes ivóvizet kivezetni azonban több tízmilliós költséget jelentene. Az önkormányzat hetek óta lajtos kocsival oldotta meg az ott élők ivóvíz-ellátását. Nemrég eldőlt, hogy a terület tulajdonosa egy 50 méteres új kút fúrását megkezdte. Folynak a tárgyalások, hogy amennyiben jó minőségű lesz a víz, akkor a telepen élőkhöz eljuthasson az. A lakosok most ivóvízaknák készítésébe kezdtek, s vállalták, vízórákat is felszereltetnek, hogy megoldódjon a helyzet.
Jászapáti gesztorsága mellett sikeres az a pályázati program, melynek során a Jászság 17 településéről 46 korábban munkanélküli parkgondozói és hulladékkezelői OKJ-s tanfolyamon vett részt, és sikerrel letették a vizsgákat is. Most már az következik a ROP-program keretében, hogy munkába álljanak, s részt vegyenek a települések parkjainak, közterületeinek gondozásában, a szelektív hulladékgyűjtésben. A projektben résztvevőket egy évig kell az önkormányzatoknak foglalkoztatni, ennek finanszírozására is szól a pályázati nyeremény, amiből a munkákhoz szükséges eszközöket, kisgépeket is megvásárolták.
|