Magyar-Szlovén szakmai nap a radgonai vásárban

Az idei, 45. radgonai Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Vásáron augusztus 29-én magyar-szlovén szakmai napot tartottak, melynek fő témái a falusi turizmus és a borkultúrák megismertetése volt. Az eseményen részt vett a Vas Megyei Kereskedelemi és Iparkamara küldöttsége is.


Idén augusztus 25-31-ig tartott Szlovéniában Közép-Európa egyik legnagyobb kiállítása és vására, a 45. radgonai Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Vásár, melynek keretében 29-én magyar-szlovén szakmai napot is tartottak. Az egyik szervező, a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara buszt is indított az eseményre. 

A szakmai program előtt a részvevőknek lehetőségük nyílt a vásár megtekintésére, ami – lévén jelentős szabadtéri terület – az esős-hűvös időben kihívást jelentett. Ettől eltekintve természetesen nagy élmény volt a sok-sok kiállított termék, bemutatott szolgáltatás. Bár a magyar kiállítók rendkívül gyér számban jelentek meg ezen a jelentős seregszemlén, a vasi kamara például saját standon mutatkozott be.

                                             * * *

A főépületben tartott fórumon Damijan Jaklin, a Muravidéki Turisztikai Szövetség elnöke köszöntötte a magyar és szlovén résztvevőket, köztük Kovács Vincét, a vasi kamara elnökét, majd a vásár kereskedelemi osztályvezetője mondta el, hogy igen jó az együttműködés a Vas megyei kamarával. Sajnos az utóbbi időben nemhogy növekedett volna, inkább megcsappant a magyar kiállítók száma, ennek ellenére jövőre a magyarok lesznek a kiemelt kiállítók.

Ezt követően Kiss Sándor, a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára mutatta be vetített képes előadás keretében a „Jó szomszédok magyar-szlovén határmenti turisztikai programok” című projektet, és a többnyelvű „Jó szomszédok” című kiadványt. Szólt a projekt létrejöttének előzményeiről. Mint mondta, a szlovén nyitáshoz jó partnerre találtak a muravidéki és a celjei gazdasági kamarában, valamint a szlovén turisztikai szövetségben. A projektben – amely kedvező fogadtatásra talált - Vas és Zala megye, valamint Szlovénia és Horvátország is érintett. Beszélt a projektekhez kapcsolódó rendezvényekről is. Szeptember 12-én például szakmai konferenciát tartanak a celjei vásárban is. Jövőre az időközbeni programváltozásokat betétlapokkal pótolják a kiadványban. Természetesen a falusi turizmus is bekerült a füzetekbe. Ezen a területen mindkét oldalról tanulhatnak egymástól. Kis Sándor elmondta a további elképzeléseket, terveket is.

Damijan Jaklin ismertette a szlovén turisztika helyzetét, és bemutatta a vendégházakat (falusi szálláshelyeket). Elmondta, hogy Szlovéniában fontos a vidék védelme és fejlesztése. A falusi vendégfogadók valóban házias, családias körülményeket biztosítanak a vendégeknek. Szlovéniában elsősorban azok keresik a falusi vendégházakat, akik saját maguk is részesei szeretnének lenni a falusi életformának. Ez most az európai trend is. A turisztikai vendégházakat almákkal minősítik, a legjobbak négy almát kapnak. A Szlovén Turisztikai Vendégházak Szövetsége tömöríti a falusi vendégfogadókat. Több mint 270 vendégház és 190 borkóstoló ház alkotja a tagságot. Ez lényegében kiegészítő tevékenységnek minősül. Ha nem szálláshelyként működnek, akkor azokat a terményeket, termékeket kínálhatják a vendégeknek, amelyeket odahaza megtermelnek, előállítanak. Indokolt esetben vannak kivételek is. Az is elhangzott, hogy a Muravidéken négy körzetben 250 falusi szálláshelyet lehet igénybe venni.

Nagyné Kovács Katalin, a Falusi Turizmus Zala Megyei Szövetségének az elnöke arról beszélt, hogy Zala megyében országos viszonylatban is jól működő egyesület fogja össze a falusi vendéglátókat. 1994-ben alakult az egyesület 28 taggal, ma már 117 vendégfogadó tartozik hozzá 1200 férőhellyel. A házakat napraforgók minősítik, s most már egyre több a 4 napraforgós. Igen fontos a személyi hozzáállás, ezért képzést indítottak, amelyben a tagság 75 százaléka vett részt. Odafigyelnek a marketing munkára is. Babos Csaba Vas megyei elnök elmondta, hogy a két megye falusi turizmusa nagyon hasonlít egymáshoz. A vasi szövetség éppen 10 éves, nagyjából 30 taggal. A Vas megyei adottságok igen kedvezőek ehhez a tevékenységhez, elsősorban az Őrség, Kőszeghegyalja és a határszéli települések vonatkozásában. Igyekeznek érdeklődést felkeltő aktuális kiadványokkal állni az érdeklődők rendelkezésére. Önmagában nem elég szállást adni, vonzó programokra is szükség van. Szeretnének a szlovénokkal is közös programokat szervezni.

A szakmai fórumon vetített képes előadás és borkóstolás is volt, elismert kőszegi termelők kiváló borait lehetett megkóstolni, Zala és Vas megye borkultúráját megismerni. A vasi delegációt vendégül látták a szlovén turisztikai szövetség standjánál is, majd látogatást tettek egy szlovén biovendégudvarban és -méhészetben is, ahol a házigazda megszállott méhész. Az  érdeklődők bepillantást nyerhettek a méhek életébe és biomézeslikőrt, valamint biomézeket is kóstolhattak.

A vasi delegáció egy kis csoportja pedig hazafelé rögtönzött humorfesztivállal gondoskodott arról, hogy a küldöttség már kissé fáradt tagjai valóban feldobott, jó hangulatban érkezzenek haza.