Kis múzeum nagy tervekkel

Eddig nem tapasztalt vita alakult ki nemrég az önkormányzatban arról, hogy a Jász Múzeumnak adjon-e a város másfél milliós támogatást. Sokan nem értették, miért sajnálják a képviselők ezt a nem túl jelentős összeget. Mások azzal érveltek, a múzeum nem városi intézmény, ezért nem kell adni támogatást. Azt azonban mindenki tudja, a turisztikai vonzerő szempontjából a Jász Múzeum jelentős bázist képvisel. Mit is szeretne csinálni a múzeum a másfél milliós támogatásból? Nos, ezekkel a kérdésekkel kerestem fel Hortiné dr. Bathó Editet, a Jász Múzeum igazgatóját.

 

A beszélgetés elején az igazgató asszony elmondta, 2008 elején a fenntartó Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Múzeumok Igazgatósága egy fővel csökkentette a létszámot. Így hét főállású kollega dolgozik a múzeumban. A szerteágazó és sokrétű szakmai munka mellett a nyitva tartási rend megtartásában ez nagy problémát okozott. Általában a kis vidéki múzeumok csak tavasztól őszig fogadnak látogatót. A Jász Múzeum egész évben nyitva tart, szombaton és vasárnap is fogad vendégeket. Ehhez azonban hét munkatárs kevés. A látogatók száma 2007-ben 27 205 volt. Ezt csak növelni szeretnék, nem elveszíteni az érdeklődést. Ezért - az országban egyedülálló módon – önkéntesekkel szervezték meg az ügyeletet. Jelentkezett 15 olyan jászberényi, aki egy-egy hétvégéjét szívesen feláldozza a múzeum, de Jászberény érdekességének látogathatóságáért – mondta el  dr. H. Bathó Edit.

A városi támogatással kapcsolatban megtudtam, több olyan nagy rendezvény terve fogalmazódott meg, melyhez a múzeum közreműködése elengedhetetlen.

-  Júliusra tervezünk egy nagyszabású kiállítást a Jászberényi Nyár részeként. A címe szerint a terített asztal örömeit tárjuk a látogatók elé. Egy igazi csárdát fogunk kialakítani, melyhez a szükséges berendezési tárgyak jelentős része birtokunkban van, de a szűkös körülmények miatt nem tudtuk eddig megmutatni. A Múzeum Vendéglő és Bobák József közreműködésével a paraszti étkeket meg is kóstolhatják majd a látogatók. A nyári rendezvényekhez az is szükséges, hogy a múzeumi udvart, az épület falának belső részeit felújítsuk. Nos, erre is kell áldozni, hiszen az épület a város tulajdona. Szerencsére erre a munkára már közel 500 ezer forintot kapunk, így a munkát elvégeztethetjük.  Idén 15 éves Jászberény Vechtával kötött testvérvárosi szerződése. Ennek évfordulójára októberben egy magyar és német nyelvű szakácskönyvet adunk ki, melyben 30-30 magyar és német ételkülönlegesség szerepel, természetesen exkluzív kivitelben, színes fotókkal. A remélt támogatásból erre is fogunk költeni. Szintén jelentős esemény lesz november 7-én, amikorra jászsági zongoraversenyt hirdetünk Tarnay Alajos emlékére. A következő nagyobb kiadás – amihez a város támogatását reméltük – egy jászberényi fotóalbum készítése. Ezt karácsonyra szeretnénk megjelentetni, s a mai Jászberényt láthatná az olvasó Baráth Károly művészi fotói segítségével. Nagyon sokan és sok alkalommal hiányolták, hogy nincs egy szép, elegáns jászberényi kiadvány, melyet az idelátogatóknak, de barátoknak, diákoknak, bárkinek ajándékba lehetne adni. Nos, ezt a hiányt szeretnénk ezzel a kötettel pótolni.

Az igazgató asszony elmondta, a fenntartó a Jász Múzeum sokszínű tudományos, közművelődési munkájához alig tud forrást biztosítani. Ezért folyamatosan pályázatokat készítenek, egy-egy kiadványhoz, nagyobb rendezvényhez támogatókat keresnek, és szerencsére találnak is. A történelmi játszóház, a Szent Iván-éji rendezvény már hagyomány a Múzeumi esték sorozat is. Ezekre igény van a város lakói körében, ezért ezeket a programokat meg kell tartaniuk.

A tavalyi év nagy szenzációja volt a főtemplom alatti kripta feltárása. A jelentős leletanyag restaurálása már elkezdődött, van amit már láthatunk is.

  - A kriptából 146 tárgy került ki, s Szolnokra a megyei múzeumba szállították. Ezek kétharmad része textil, a többi festett koporsók és bőrneműk, kevés fémtárgy is. A tárgyak alapos átvizsgálása után derült ki, hogy a restaurálásra legalább 30 millió forint kellene. Még tavaly a város adott az első munkákhoz 300 ezer forintot, s ugyanennyit magánszemélyek is. A Nemzeti Kulturális Alap 5 milliót biztosított pályázat révén, amit most használunk fel, de idén is pályáztunk. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium is nagyon pozitívan állt kérésünk mellé, előbb 500 ezer, majd 2,5 milliós támogatást adott. Az 500 ezer forintból mikrobiológiai vizsgálatot kellett végeztetni, hiszen az elhaltak betegségekben szenvedtek, azok kórokozóitól tartani lehetett. Be is bizonyosodott, hogy olyan gombák voltak a tárgyakban, melyek az ún. fáraó átka nevű betegséget terjeszthették volna most is. A fertőtlenítés megtörtént, így a restaurátorok már nyugodtan dolgozhatnak. Eddig két tárgy restaurálása történt meg, a tazslakalapé, ami mintegy 700 ezer forintba, a női főkötő pedig 900 ezer forintba került. Miskolcon dolgoznak az ún. halóruha helyreállításán, ez 2,1 millióba fog kerülni. A koporsókat, fa és bőr tárgyakat a Képzőművészeti Egyetem restaurátor hallgatói fogják majd munkába venni.

Dr. H. Bathó Edit elmondta, a kriptaleleteket szeretné a múzeum állandó kiállítás keretében a közönség elé tárni. Ezt azonban, a múzeum jelenlegi épülete nem teszi lehetővé. Előbb helyet kell keresni. A múzeum 2009-ben lesz 135 éves. A jubileumi rendezvényre szeretnék, ha ez a kiállítás megvalósulhatna. Ehhez persze az önkormányzat, de a város lakosságának a támogatása is szükséges.

Kiss Erika