Életmentő segítség a kihűlés ellen

Az utolsó pillanatban érkezett a segítség egy idős beteg férfihoz, akire a fűtetlen lakásban magatehetetlen állapotban talált rá a tihanyi körzeti megbízott. Nyíri Károly r. főtörzszászlóst január 04-én arról értesítette a tihanyi falugondnok, hogy egy idős bácsi, már előző nap sem adta le éthordóját, életjelet nem ad magáról.

A házhoz kiérkező KMB-és zárt kapukat és deresedő kéményt talált. Az ajtót hosszas dörömbölés után sem nyitotta ki senki, ezért a főtörzszászlós kiütötte a kémlelő ablakot, és a zárban lévő kulcsot elfordítva bejutott az ingatlanba.

A lakásba fagy közeli hőmérséklet volt, és a szobában megtalálta az ágyban fekvő idős bácsit. A körzeti megbízott azonnal orvost hívott a helyszínre, aki megállapította, hogy az idős ember testhőmérséklete alig 33 Celsius-fok, így valóban az utolsó pillanatban érkezett a segítség. Az idős bácsit ezt követően a Veszprém Megyei Kórházba szállította a mentőszolgálat.

A Veszprém megyei rendőrök az idei télen számos esetben helyeztek biztonságban közterületen fekvő embert, így megelőzve a tragédiát. Szerencsére közterületen nem történt kihűléses haláleset a megyében, lakásaikban viszont összesen négy haltak meg 2010. december 1 óta.

Január 02-án 01 óra 30 perckor a Balatonalmádi MÁV állomáshoz hívták a járőröket, mert a Resti söröző előtt egy nő az utcán feküdt. A járőrök a 30 év körüli nőt hazavitték és élettársa gondjaira bízták.

Számos esetben történt decemberben biztonsági intézkedés annak érdekében, hogy a közterületen – rendszerint ittas állapotban - fekvő ember fagyhalálát megelőzzék. Balatonfüreden december 27-én találtak az egyik utcában egy földön fekvő férfit. A járőrök a férfihez mentőt hívtak, akik a veszprémi kórházba szállították.

A rendőrség az október 15. és március 31. közötti időszakban kiemelt figyelmet fordít a közterületeken élő hajléktalan személyeket fenyegető veszélyhelyzetek, a kihűlés megelőzése érdekében. Decemberben összesen három esetben hívtak a Veszprém megyei rendőrök mentőt kihűlés veszélye miatt az utcán fekvő hajléktalanokhoz.

A téli időjárási viszonyok nem csak az utcán élőket állítja kemény próba elé, a tüzelő nélkül, lakásukban egyedül élő, idős emberek is veszélyeztetettek.

December 17-én Nemeshanyi lakásában egy 63 éves férfit fűtetlen lakásában ágyban fekve talált meg rokona. A kihűléses tünetekkel kórházba szállított férfi néhány nappal később elhunyt.

Az Ajkai Rendőrkapitányság három olyan rendkívüli haláleset miatt folytat közigazgatási eljárást, amelyben a tragédia bekövetkeztét az elsődleges orvosi vélemény szerint kihűlés okozta.

December 8-án egy 82 éves ajkai asszonyt találtak lakásában megfagyva. December 17-én Apácatornán a kiérkező orvos már csak a halál beálltát tudta megállapítani egy 63 éves férfinél, akit szintén a fűtetlen lakásban, ágyban fekve találtak. December 29-én pedig Dabronyban hűlt ki egy 59 éves nő, holttestét látogatóba érkező ismerőse fedezte fel.

Az állami intézményeken, a civil szervezeteken túl az egyes állampolgároknak is nagy szerepük lehet abban, hogy a további halálesetek megelőzhetőek legyenek. Így mindenki aktívan segítséget nyújthat, a hideg idő beköszöntével az eddigieknél jobban figyeljenek a környezetükben élőkre, a legveszélyeztetettebb, tudottan magányos idős emberekre és az utcára szorult hajléktalanokra is.

Érdeklődjenek, kérdezzenek, ha pedig tudnak olyan emberről, akit akármilyen okból kihűlés veszélyeztethet, tegyenek bejelentést az ingyenesen hívható 107-es, vagy a 112-es telefonszámokon, illetve jelezze a lakóhely szerint illetékes önkormányzatnak.

 



Forrás:Frankó Marianna sajtóreferens-Veszprém M.R.FK. Sajtószolgálata