Fejlődő fürdő - "jegelt" per

A tulajdonos önkormányzat és az üzemeltető példamutató együttműködése eredményeként lépést tart a fejlődéssel a szezonálisan nyitva tartó borgátai termálfürdő. Az önkormányzat által indított per több mint öt éve húzódik.

Az 1960-as években bukkantak a meleg vízre a Sárvár közelében, egy régi bortermelő vidék, a Kissomlyó hegy lábánál fekvő Borgátán. A víz 753 méter mélységből tör felszínre, a kútnál 47 fokos. A négy medence közül az egyiket félig fedett. Az 1970-es években sorra épültek a medencék, s természetesen kempinget is kialakítottak. A kis falu termálfürdője immáron nemzetközi hírnevet szerzett. A fürdő körül kialakult egy üdülőterület, fürdőtelep is. Az évtizedekig csak nyitott medencékkel fürdővendégeket csalogató, még mindig önkormányzati tulajdonban lévő termálfürdő szezonálisan működik. A termálvíz káliumot, nátriumot, kalciumot, magnéziumot és hidrogén-karbonátot tartalmaz, ennél fogva különösen alkalmas különféle mozgásszervi, illetve reumatikus megbetegedések kezelésére.

Az önkormányzat szűkös anyagi helyzete miatt a fürdőt üzemetetésre bérbe adta. 1993 óta a Borgáta Forrás Kft. üzemelteti a termálfürdőt, s az óta jelentős fejlesztések is történtek. 

- Eredetileg csak három medence volt, ezt egy gyermekmedencével bővítettük. Az 1. és a 2. ülőmedence vize a legmelegebb, a legnagyobb medence pedig úszásra is alkalmas. Az első komolyabb, igaz nem látványos beruházásunk a vizesblokk felújítása volt, ami nagyjából 10 millió forintba került. Kötelező lett a vízforgató létesítése, az azonban az önkormányzat feladat volt. A fürdőszezon kinyújtása érdekében a bejárattal szembeni medencét félig fedetté tettük (második képünkön). Mivel igény volt rá a fürdővendégek részéről, egy szolgáltatóházat (hatodik képünkön) is építettünk, majd  a közelmúltban a szálláskapacitás bővítésére felhúztunk mellé egy apartman-házat is. Jelenleg is folyik két fontos beruházásunk. A gyermekmedencét építjük át, aminek feltétele, hogy itt is működnie kell a vízforgatónak. Jó ütemben folyik a munka, várhatóan a nyáron már birtokba is vehetik a gyerekek. Tervezzük, hogy később élményelemeket is beépítünk ide, mint például vízi sünt, vízfüggönyt, csúzdát. Elkezdtük az élménymedence építését is (harmadik képünkön), amelyet jövőre használhatnak a fürdőzők. Ebbe 11 attrakciót, élményelemet tervezünk. Ezzel összesen öt medencéje lesz a fürdőnek.

Az önkormányzat partner a fejlesztésekben, hiszen ez mindkét fél érdeke – nyilatkozta az üzemeltető részéről Huszár Zoltán (ötödik képünkön a gyermekmedencében). Arról is beszélt, hogy a fürdővendégek többsége gyógyulni vágyó idős ember, vagy gyermekes család. A borgátai fürdő hagyományosan családias hely, nagy a szabadterület, zöldterület, sportpályákat, játszóteret is kialakítottak. Mindig is odafigyeltek a parkosításra, a környezet szépítésére. A korábbi években augusztusban fürdőnapokon szórakoztatták a fürdővendégeket és a környéken élőket. A fürdőzők és a kempingben letáborozók nagy része német és osztrák, de egyre több a cseh és a szlovák vendég is. A magyar vendégek száma évek óta stagnál, ami a romló gazdasági helyzetet figyelembe véve nem is rossz. Igyekeznek a fizetőképes keresletnek megfelelő belépési konstrukciókat kialakítani, így van nyugdíjas és gyerekbelépő is.

A magyar ítélkezési gyakorlat egyik legtovább húzódó pere lehet, ami a borgátai önkormányzat és a vádlottak, M. Anikó (akihez korábban körjegyzőként Borgáta is tartozott) és E. József között 2006 óta folyik, és még csak elsőfokú ítélet született. A vádlottak jelentős kárt okoztak az önkormányzatnak, többféle törvénybe ütköző cselekedetet is elkövettek.

- Sajnálatos módon a sok megalapozott igazságügyi szakértői jelentés ellenére nem kerültek a vád tárgyává olyan vádpontok, amelyek bizonyítottak voltak, s ezzel megakadályozták, hogy az önkormányzat nagyobb összegű kártérítésben részesülhessen. Már első fokon jelentősen kisebb összeget ítéltek meg, mint amennyi a feltárt tények és az igazságügyi szakértői vélemények alapján indokolt lett volna megítélni. Az első fokú ítélet óta „jegelődik” az ügy, ki tudja, mikor jutunk pénzhez, pedig nagyon szükségünk lenne rá. Sokkal jobb anyagi helyzetben lehetne az önkormányzat, ha ezt a jelentős anyagi kárt nem szenvedi el, és ha a bűncselekménnyel arányos kártérítésben részesülne. Azt pedig felfoghatatlannak tartom, hogy miközben valaki ellen büntetőeljárás folyik közokirat-hamisítás és egyéb bűncselekmények miatt, mi több első fokon el is ítélték, tovább dogozhat törvényességi felügyeletet ellátó jegyzőként – nyilatkozta dr. Tóthné Zentai Éva, Borgáta polgármestere (első képünkön).

Ami a fürdőt illeti, a polgármester asszony elmondta, hogy az üzemeltető és az önkormányzat között jó, gyümölcsöző a kapcsolat. A bérlő által finanszírozott beruházások gyarapítják a tulajdonos önkormányzat vagyonát, és még vonzóbbá teszik a fürdőt. A nehéz gazdasági helyzet ellenére a borgátai fürdő lépést tart a fejlődéssel.    

A fürdőtelepen, a fürdő közelében nyaralóval rendelkező szombathelyi Horváth Emil évtizedek óta követi nyomon a fejlesztéseket. Mint mondta, örül neki, hogy korszerűsödik, lépést tart a fejlődéssel, egyre vonzóbb lesz a borgátai termálfürdő is. Ez a nyaralók értékét is megdobhatja, hiszen egyre nagyobb lehet az érdeklődés az ingatlanok iránt. Neki ez különösen fontos, mivel az Akácfa utcában árusítja a többszintes házát, amely teljes komforttal szolgál. Amíg nem akad vevőre, természetesen a hétvégeken itt piheni ki hétközi fáradalmait.