ÉRDEKESSÉGEK BERLAYMONT PALOTÁBAN

Amióta léteznek államközi kapcsolatok, szokás megajándékozni a hivatalos látogatásra érkező állam- és kormányfőket, és általában nem utaznak üres kézzel azok sem, akik látogatást tesznek külföldön. Amióta létezik az Európai Bizottság, ugyanez a helyzet a testülettel kollektíven, valamint az elnökkel és az uniós biztosokkal egyaránt.

Jóllehet, a közelmúltban szigorított úgynevezett magatartási kódex már tiltja az uniós biztosoknak, hogy 150 euró felett elfogadjanak ajándékokat, vannak helyzetek, amikor illetlenség ezeket visszautasítani. Ezeket az ajándéktárgyakat rejti az Európai Bizottság központi brüsszeli épületének BERLAYMONT  PALOTÁNAK a  egyik pincéje.

150-200 ajándéktárgyat őrizhetnek a pincében. Csak néhány embernek van speciális kulcsa ahhoz a lifthez, amely levisz a megfelelő szintre, és elnézve az állapotokat, szemlátomást nem gyakran jár lent emberfia, hogy nézegesse a megbecsülhetetlen értékű ajándékokat.

Kis raktárterem, a szokásos acélszerkezetes polcokkal, rajtuk számtalan apró és nagyobb fadoboz, bennük a legkülönfélébb ajándéktárgyak.

Vélhetőleg senki nem tudja hány ajándékot őriznek, ahogy azt sem, hogy mióta őrzik az ajándékokat. A legrégebbi ajándéktárgy az 1969-ben az Európai Bizottságnak ítélt Charlemagne-díj lehet.

A látogatónak azonnal feltűnik a falnak támasztott bekeretezett faliszőnyeg, amelyen Günter Verheugen korábbi bővítési és ipari biztos portréja látható. A török kormány adományozta az előző német uniós biztosnak 2005 áprilisában egy hivatalos látogatás alkalmából. A bekeretezett szőnyeg hivatali ideje alatt Verheugen irodáját díszítette, de a második Barroso-bizottság hivatalba lépése után állítólag megkérdezték a német politikust, hogy igényt tart-e szőnyegre, amire ő nemmel válaszolt.

A leginkább látványos ajándéknak az az azerbajdzsáni szőnyegkészlet, amely a szoba bal sarkában van letéve. Látszik, hogy José Manuel Barroso 2008-as bakui útjáról hazatérőben a kollégák egy az egyben levitték a terembe, azóta vélhetőleg senki nem nyúlt hozzá. A bizottsági elnök kapta hivatalos ajándékként az azeri államfőtől, tanúsítvány bizonyítja, hogy eredeti, kézzel szőtt szőnyegekről van szó.

A raktárt bemutató protokoll  munkatárs  legbüszkébben arra a hat bőrkötéses könyvre, amelyet George W. Bush amerikai elnök adományozott José Manuel Barrosónak. A könyvek az Egyesült Államok alkotmányát, a kiegészítéseket, és néhány elnök feljegyzéseit tartalmazzák.

A látogató találomra kinyitott  egykét dobozt: János Károly spanyol király oklevele, a 2008-as pekingi olimpia hivatalos bélyeggyűjteménye, gránitszobor Beninből, és egy hatalmas képes album, amely szinte percről-percről bemutatja a Manchester United angol labdarúgóklub történetét.

Érdekesség, hogy miért sorakozik egymás mellett hat teljesen egyforma Gandhi-mellszobor is a sarokban? A szobrok története: José Manuel Barroso akárhányszor elmegy Új-Delhibe az EU-India csúcstalálkozóra, minden évben kap egy ugyanolyan szobrot.

A protokollmunkatárs szerint ez nem az udvariatlanság jele, „ott pusztán ez a szokás”.

Az Európai Bizottság új transzparencia portálján a második Barroso-bizottság által kapott ajándékok listája is megtalálható. Az adatbázisból kitűnik, hogy a kormányokon és államfőkön kívül  magáncégek kedveskednek ajándékkal az Európai Bizottság elnökének, tagjainak, vagy kollektívan a testületnek. A folyamatosan frissülő lista szerint az Európai Bizottság 2012 első öt hónapjában 24 ajándékot kapott. Bár, a Bizottság nem ad tájékoztatást arról, hogy ezek a tárgyak mennyit érhetnek, de annyi bizonyos, hogy a 150 euró (kb. 40 ezer forint) feletti, tehát alapvetően drágább kategóriába tartozó ajándékokról van szó.

Az új ajándékokat az uniós biztosok döntően az irodáikban őrzik, ezek vélhetőleg a következő európai bizottság hivatalba lépésekor kerülnek le a Berlaymont pincéjébe.

Az adományozók között vannak európai kormányok, de többségében közép-ázsiai és távol-keleti országok, illetve magáncégek ajándékai szerepelnek a listában. A legbőkezűbb az indiai és a kínai vezetés volt Brüsszellel. Az új-delhi kabinet a Bizottság elnökének február 13-i látogatásán egy arany kávéscsészét, a szokásos, bronzból készült Gandhi-mellszobrot és egy festményt ajándékozott José Manuel Barrosónak, az államfőtől személyesen pedig egy Delhit ábrázoló festményt kapott ajándékba a bizottsági elnök.

Egy héttel korábban az éghajlatvédelemért felelős EU-biztos kapott egy aranytányért és hozzátartozó evőeszközöket az indiai környezetvédelmi minisztertől. Mindez 2012 február elején történt, nem sokkal a cancúni ENSZ-klímacsúcs után, ahol – egyebek mellett India ellenállása miatt – ismét nem sikerült a világszervezetnek kötelező érvényű éghajlatvédelmi vállalásokat tenni a 2012 utáni időszakra.

José Manuel Barroso egy nappal később Kínába utazott, ahonnan szintén nem tért haza üres kézzel. A pekingi kormány egy kínai írásjelekkel ellátott oroszlánt ábrázoló szobrot, valamint egy ugyancsak oroszlánt ábrázoló kristályszobrot ajándékozott a bizottsági elnöknek. Áprilisi találkozójukon pedig egy égszínkék porcelán kínai vázát kapott Barroso a kínai kabinettől.

A bizottsági elnök ezek mellett egy értékes porcelántányérral is gazdagodott az angolai kormány jóvoltából, februárban a horvát kormány egy eredeti horvát szobrocskával lepte meg a Barroso elnököt, a dán kabinet pedig egy Arne Jacobsen által készített egyedi dán asztali órát ajándékozott a Bizottság elnökének.

José Manuel Barroso után az energiaügyi biztos kapta a legtöbb ajándékot az év első öt hónapjában. Günther Oettingert az azerbajdzsáni állami olajtársaság halmozta el: négy darab keleti szőnyeget is küldött neki az Azerbaidjan State Oil Company.

Stefan Füle bővítési biztos egy a teljes horvát történelmet ábrázoló bronzszobrot kapott ajándékba a zágrábi kormánytól januárban, a tunéziai kormányfő pedig egy olívafa-szobrot adott a cseh uniós biztosnak az év elején. Olli Rehn gazdasági és pénzügyi biztos egy hagyományos török ruhával lett gazdagabb az ankarai kabinet jóvoltából, Karel de Gucht kereskedelmi uniós biztos pedig a moldáv kormánytól kapott egy borgyűjteményt.

Forrás: http://www.bruxinfo.hu