Danuta Hübner kapta idén a Pálfi István emlékdíjat

fotó: Horváth Ernő, forrás: kormany.huDanuta Hübner, az Európai Parlament regionális fejlesztési bizottságának elnöke kapta a Pálfi István emlékérmet.

A díjat Navracsics Tibor közigazgatási és ifgazságügyi miniszter alapította és évente adományozzák. Eddigi díjazottak között volt két éve Jan Olbryct lengyel politikus és tavaly Michel Delebarre a területi kohéziós politikáért felelős bizottság elnöke.
fotó: Horváth Ernő, forrás: kormany.hu

Dr. Rétvári Bence a közigazgatási tárca parlamenti államtitkára elmondta, hogy világosan kell látni, hogy az EU értékeit a gazdasági válság idején különösen a helyi és a regionális kezdeményezések adják. Az unió lendületét csakis alulról a falvak és a városok szintjéről indulva lehet visszaszerezni. Ehhez olyan összefogásra van szükség, amely egyesíti a helyi és regionális kormányzati szerveket, a civil szférát az üzleti és tudományos élet szereplőit. A bizalmi hidak felépítéséért és fenntartásáért a helyi és regionális önkormányzatok tehetnek a legtöbbet, amely a fejlődés és a növekedés motorja lehet.

A hatékony forrásfelhasználás érdekében szükséges az adminisztratív szabályok minél egyszerűbbé tétele a pénmzügyi szabályok betartása mellett.

Danuta Hübner a díjat megköszönve elmondta, hogy sok magyarral találkozott európai karrierje során akiknek sok és jó ötleteik voltak a regionális politikában, és tenni is akartak érte. És persze olyanokkal is, akik mások döntésére vártak csupán.

A hazai költségvetési megszorítások ellensúlyozására kell használni a decentralizációt - hangsúlyozta a hazai kormányzati képviselőknek Hübner asszony. A fejlődés gátjai, a kultúrális, nyelvi és infrastruktúrális különbségek az EU-ben ugyanakkor a fejlődés motorjaivá is válhatnak, ha használjuk a kezünkben levő kulcsot a sikerhez: az együttműködést egymással. A 2014-2020 közötti finanszírozási periódus egyik fő célja ezért a területi együttműködés erősítése az Eu-ban.

A valódi sikerhez új és innovatív eszközökre van szükség az együttműködés erősítésére. Két évvel ezelőtt már említette a makroregionális és a területi együttműködés jelentősségét, és ma is azt gondolja, hogy ez lehet a növekedés forrása. Így örül az Európai Parlament döntésének e területek többlettámogatásáról. Hübner asszony megemlítette az intézményrendszer fejlesztésének szükségességét is az EU alapjainak jobb felhasználása érdekében.

Másik kihívás az EU-ben a különböző fejlesztési források összehangolása mellett 2014-től az EU és harmadik országok viszonya. Ehhez és az EU fejlődéséhez is elengedhetetlen az uniós fejlesztési politika és a nemzeti politikák jobb összehangolása.

A gyorsan változó világban ki kell használni az együttműködés előnyeit és ez önkormányzatok nélkül nem fog működni. Ugyanakkor hatékony fejlesztések hiányában az EU marginalizálódni fog.

Szokolai Zsolt programigazgató az Európai Bizottság képviseletében a 2014-2020 közötti fókuszokról beszélt az uniós fejlesztésekkel kapcsolatban. Részletesen bemutatta a közösségvezérelt fejlesztések (community led development, CLLD) és az integrált területi beruházás (ITI) új eszközöket.

Elmondta, hogy 2014-től az ERFA források minimum 5%-át kell az ITI eszközével felhasználni, ami jó hír az önkormányzatoknak, hiszen nekik döntő befolyással kell bírniuk abban, hogy mire irányuljanak a fejlesztések.

Részletesen az ITI-ről:  http://ec.europa.eu/regional_policy/sources/docgener/informat/2014/iti_en.pdf

Az ITI nolyan hatékony eszköz lesz a kohéziós politikában, amely lehetővé teszi, hogy a tematikus fókuszokat megtartva integrált fejlesztések történjenek helyi szinten. Gyakorlatiasabb megfogalmazásban a lényeg, hogy különböző operatív programokból lehessen részeket finanszírozni egy integrált helyi fejlesztés megvalósításában. Iglói Gabriella az NFM főosztályvezetője előadásában utalt arra, hogy a rugalmasabb és új eszközök ellenére a tervezési és aztán végrehajtási szabályokat betartva fog működni továbbra is az intézményrendszer. Lehetőség van például integrált operatív programok létrehozására is.

A közösségvezérelt fejlesztésekről, mint a kohéziós politika új eszközéről bővebb információkat itt találunk: http://ec.europa.eu/regional_policy/conferences/od2012/doc/community_en.pdf

 Ennek működéséről a Leader program kapcsán már nyerhettünk tapasztalatokat, hiszen ez az eszköz nagyon hasonlít a Leader elveihez. Érdemes ismerkedni már most a helyi tervezéshez ezekkel az új eszközökkel, hiszen sokkal több lehetőség lesz integrált és hatékony helyi fejlesztésekre, sokfajta szereplő bevonásával.

Ahogyan Dr. Szaló Péter a Belügyminisztérium területrendezési és építésügyi helyettes államtitkára elmondta előadásában, minden helyi tervezés integrált tervezés. Elmondta azt is, hogy a 2014-20 közötti időszakra vonatkozó tervezésre a ROP-ban történt átcsoportosításnak köszönhetően megyénként átlag 120 millió Ft áll majd rendelkezésre, így 2013 folyamán elkészülhetnek a tervek. Ezt követően részletesebben beszélt az integrált területi beruházás lehetőségeiről.