Mit lehet tenni az EU-szkepticizmus ellen?

Közel egymillióan vettek részt tavaly az Európa a polgárokért programban, amelynek célja a közös értékeken, történelmen és kultúrán alapuló európai identitás erősítése. Magyarország az összes uniós ország közül az ötödik helyen áll a pályázók számát tekintve: a 2007-től 2013-ig tartó programszakaszban összesen 778 magyar koordinálású projekt valósult meg az Európa a polgárokért program keretében.

Az Európai Unió 2013-at a Polgárok Európai Évének nyilvánította, ami különösen jó alkalmat ad arra, hogy közösen tegyünk az euroszkepticizmus ellen, és felhívjuk a figyelmet az uniós állampolgárság hasznára, valamint az aktív részvétel és a közös gondolkodás fontosságára. A tematikus év kiemelt magyarországi eseménye volt az Európa a polgárokért program keretében szervezett konferencia, ahol a legsikeresebb projektekben zajló tevékenységeket és tapasztalatokat mutatták be.

Tordai Péter, a program nemzeti információs pontjaként működő Tempus Közalapítvány igazgatója, beszédében kiemelte: „Az Európa a polgárokért program egyik legfontosabb értéke, hogy helyben – intézményi, települési, civil szervezeti szinten – fogalmazódnak meg a célkitűzések, így a saját, szűkebb közösségünk számára fontos és értékes témák feldolgozását teszi lehetővé."

A rendezvényen a testvérvárosi tematikus hálózatok, illetve a civil projektek keretében megvalósított pályázatok eredményeit mutatták be, például a Republikon Intézet kutatását, amely az EU-szkepticizmus európai szintű feltérképezésével foglalkozik. A témát a konferencia résztvevői is körüljárták, akik a megoldást az oktatásban, a civil szervezetek hazai és nemzetközi együttműködésében, a mobilitásban, az élményszerű személyes tapasztalatszerzésben és a jó példák minél szélesebb körben való megismertetésében látják.

Ehhez nyújt remek lehetőséget az Európa a polgárokért program, legyen szó nemzetközi ifjúsági tábor szervezéséről, a fiatalok faluból városba történő elvándorlásának megelőzéséről, a tolerancia erősítéséről vagy a kistelepülések megújuló energia-fejlesztési stratégiájáról.

Az Európa a polgárokért program hatásairól májusban tette közzé tanulmányát az Európai Bizottság. Az eredmények szerint, a résztvevők több mint 77%-a jobban átérzi európaiságát a programnak köszönhetően, és csaknem 90%-uk fogékonyabb az európai kultúra és identitás kérdései iránt. A megkérdezettek kiemelték a kapcsolatépítés fontosságát, valamint azt, hogy a programban való részvétel hatására többet megtudtak az EU-ról, az európai politikákról és a közös történelmünkről.

Az elmúlt hét évben 5,5 millióan vettek részt az Európa a polgárokért program eseményein, és a program költségvetése uniós szinten elérte 215 millió eurót. Magyarországon a testvérvárosi együttműködések a legnépszerűbbek, melyeknek megvalósítására több mint 10 millió eurót fordíthattak a pályázók 2007-2013 között.

A 2014-ben induló új programszakaszban továbbra is különböző országok önkormányzatainak és civil szervezeteinek együttműködését támogatja az Európa a polgárokért program, amely egyfajta kapocs szerepet tölt be az emberek és az Európai Unió között.

Forrás: www.tpf.hu