A Szolnok Városi Kollégium a 2015/2016-os tanévben nyerte el az Ökoiskola címet. Ennek kapcsán csatlakoztunk mi is az Európai Hulladékcsökkentési Hét programjához: ÖKO divatbemutatót és ÖKO kiállítást rendeztünk az AJTP-s tanulók részvételével.
A projekt kreatív megközelítése volt a szelektív hulladékgyűjtés népszerűsítésének. Célunk volt, hogy felhívjuk a tanulók figyelmét a hulladék mennyiségének csökkentésére, az újrafelhasználás lehetőségeire, a tudatos vásárlásra.
Az ÖKO divatbemutató szervezése és lebonyolítása a kollégista tanulók közreműködésével, valamint az ÖKO kiállítás is a tanulók munkáiból történt. Felhívást tettünk közzé, egyéni beszélgetés során magyaráztuk el a feladatot, a lehetőségeket, biztosítottuk a szelektíven gyűjtött hulladékokhoz való hozzáférést, figyelemmel kísértük az alkotás folyamatát. Többen saját ötlettel (pl.: a modellrajz) léptek fel, de volt, akit az összegyűjtött alapanyagok inspiráltak, vagy csoportfoglalkozás keretében készültek a feladatra.
A ruhák és kreatív tárgyak készítésével próbáltunk a környezetvédelem céljaival való azonosuláshoz kedvet csinálni. A projekt során dekorációs és ötletes használati tárgyak is születtek. A tanulók kreativitása és a szelektív hulladékgyűjtés céljai szerencsésen találkoztak.
A bemutatott ruhák alapanyaga papír és PET palack, illetve műanyag szemetes zsák volt, a tárgyak változatos anyagokból készültek: papír (pl.: újságpapír, papírszatyor, karton), Tetra Pak doboz, PET palack, műanyag pohár, műanyag kés, fém doboz. A divatbemutató ruháihoz több esetben kiegészítők is készültek (pl.: táska, cipő). A bemutatót és a kiállítást szavazással is összekapcsoltuk. A közönség és a zsűri véleménye alapján értékeltük is az alkotásokat.
A tanulók élvezték a népszerű tehetségkutató műsorokból már megszokott szavazást. Most a szelektíven gyűjtött hulladékot legötletesebben bemutató kollekcióra és a szelektíven gyűjtött hulladékból készült legkreatívabb tárgyra lehetett szavazni. A szavazólapokon a tudatos vásárlás jegyében a „Ne vásárolj semmit” napra is felhívtuk a tanulók figyelmét.
A divatbemutatóra 20 tanuló készített ruhát (csapatokban indultak), a tárgyak készítésében 20 tanuló vett részt, a program megrendezéséhez 10 tanuló nyújtott segítséget, a rendezvényt pedig közel 80 tanuló tekintette meg. Összesen tehát 130 tanulót sikerült bevonni a kezdeményezésbe.
A rendezvény jó hangulatban zajlott, a diákok lelkesen vettek részt a projektben. A tanulók pozitív visszajelzése alapján a jövőben is szeretnénk hasonló programot szervezni, illetve más intézményekben is megvalósíthatónak tartjuk a rendezvényt, melyben a környezettudatosság erősítése mellett a tanulók egyéni kreativitásának, problémamegoldó képességének, szociális kompetenciáinak fejlesztésére is lehetőség nyílik.
Tóth Lilla
|